Efektívne ohraničenie tumoru pomocou VBrain

Nádorovým ochorením trpí na Slovensku desaťtisíce ľudí. V roku 2018 bola rakovina príčinou smrti vo vyše 28,5 % (15 501 prípadov) z celkového počtu úmrtí 54 293. Slovensko má bohužiaľ nelichotivú štatistiku pre nádorové ochorenie konečníka a pľúc. Systém s umelou inteligenciou v podaní bostonskej firmy Vysioneer, sa v taiwanskej pobočke zameral konkrétne na tumor umiestnený v mozgu, glióm. Správne ohraničenie je špecifickou záležitosťou. Snímky mozgu sú niekedy nejednoznačné, prípadne nedokážu ukázať malé lézie, ktoré okrem magnetickej rezonancie (MRI) lekári nevedia identifikovať. V takejto situácii sa pacientovi môžu neidentifikované lézie naďalej rozrastať a stav pacienta sa zlepší len dočasne, po vybratí najväčšieho tumoru. Na pomoc by mal prísť nástroj VBrain.

Dôvodom prečo sa zamerali na efektívnejšiu diagnostiku je náročnosť ochorenia, ktoré prislúcha tomuto typu tumoru a množstvo času, ktoré proces ohraničovania zaberal. Ak sa totiž pri ožarovaní dostali len k pomernej časti tkaniva, malé percento buniek ostávalo stále v mozgu. Rovnaký problém nastal aj v prípade, keď zasiahli aj zdravé tkanivo bez zhubných buniek. Taiwanská pobočka Vysioneer sa rozhodla experimentovať s ohraničením tumoru známym pod pojmom kontúrovanie a vznikol nástroj VBrain.

MRI; scan mozgu; umela inteligencia

Zdroj: toubibe, Pixabay

Počas prípadovej štúdie sa chorému pacientovi s rakovinou pľúc rozšírila choroba aj do hlavy. Rádiológ odhalil jeden rozsiahlejší nález podľa skenu mozgu. Avšak dodatočné preverenie prostredníctvom VBrain lokalizovali ďalšie dva miniatúrne nálezy. S týmito výsledkami nasadil pacientovi vhodnejšiu liečbu.

VBrain je nástroj, ktorý dokázal zredukovať čas kontúrovania až šesťnásobne. Namiesto pôvodnej hodiny bolo ohraničenie vypracované behom 10 minút. Rádiológom ponúka objektívny prístup v prípadoch, kde odborníci nezdieľali rovnaký názor. Bonusom je práve lokalizovanie ložísk, ktoré MRI nie je schopné zaznamenať.

Nástroj spoločnosti Vysioneer bol trénovaný na 1500 snímkach z MRI a CT a vyskúšaný v Národnej taiwanskej univerzitnej nemocnici na reálnych pacientoch. Zameranie na ľudský mozog je začiatočným krokom. Postupne by radi poskytli priestor a možnosti systému na lokalizovanie a kontúrovanie nádorových ochorení aj v ďalších častiach tela. Podporný nástroj pri liečbe rakoviny vznikol v spolupráci so spoločnosťou NVIDIA, s ktorej produktami tím Vysioneer pracoval.

 

Zdroj:

https://blogs.nvidia.com/blog/2019/12/09/vysioneer-precision-radiation-therapy/
https://ecis.jrc.ec.europa.eu/explorer.php?$0-0$1-SK$2-All$4-1,2$3-All$6-0,14$5-2008,2008$7-8$CEstByCancer$X0_8-3$CEstRelativeCanc$X1_8-3$X1_9-AE28

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *