Robot so sľubnou budúcnosťou v ekológii
Úvodný obrázok zdroj: Pexels
Zachytiť včas varovné signály je vždy lepšie, než „hasiť“ obrovský problém. Aj ekológovia uprednostňujú sledovanie príznakov, ktorými príroda dáva najavo, že sa niečo deje. S odhaľovaním environmentálnych zmien môže pomôcť aj najnovšia technológia. Ide o drobného robota bez prítomnosti elektroniky. Robot by v ekológii mohol zaznamenať veľký úspech.
Akcia – reakcia
DraBot je malý robot v tvare vážky, ktorého koncept vymysleli na Univerzite Duke. Nebola v ňom použitá elektronika a jeho veľkosť je 6,35 cm s rozpätím krídel 3,56 cm. Má mäkké silikónové telo, kĺže po vode a reaguje na zmeny, ktoré sa v nej odohrávajú, čo sa odrazí na jeho pohybe a farbe.
Zaistiť pohyb bola najväčšia výzva. V prírode ide vždy o reakciu živého organizmu na prostredie, a to využil tím aj pri navrhovaní Drabot-a. Je poháňaný stlačeným vzduchom, ktorý sa presúva z prednej časti do zadnej. Na jednom páre krídel má natretý samoliečebný hydrogél, ktorý reaguje na zmenu pH vo vode. Kyslosť prostredia spôsobí, že sa krídla spoja a robot sa točí na mieste. Po zmene pH na normálnu hodnotu sa krídla opäť oddelia a pohyb je regulovateľný. Momentálna verzia robota je napojená na hadičky.
Pri trénovaní neurónových sietí ide vždy o vyriešenie konkrétneho problému. V prípade robota je možné, aby vedel vykonať viac činností, resp. mal viac funkcií. DraBot okrem zmeny pH reaguje aj na zmenu teploty vody, kedy sa mení jeho zafarbenie. Rovnako sa zmení farba, ak je voda znečistená napr. olejom. Vtedy sa zafarbí rovnakým odtieňom ako olejovitá látka, čo je umožnené vďaka špongiovitému materiálu, ktorý absorbuje vodu a reaguje na jej zloženie. Ak sa v budúcnosti zmení spôsob, akým je robot poháňaný, odstránia sa hadičky, s ktorými je spojený. Novšia verzia robota by mohla v ekológii pomôcť eliminovať ohrozenie živočíchov a rastlín. Už len zabezpečiť, aby malý DraBot neskončil ako obedové menu.
Zdroj: Univerzita Duke