ZaujímavostiZdravotníctvo

AI pomáha včasnou diagnostikou PAS

Úvodný obrázok zdroj: Skitterphoto, Pixabay

Ako rodič si neželáte nič iné, než zdravie pre svoje dieťa. Často ho pozorujete, a tak môžu prichádzať pochybnosti, či sa na ten predmet nepozerá príliš dlho, nestráni sa kolektívu viac ako iné deti? Jedna z možností, čo v tej chvíli človeku napadne, či dieťa nemôže byť autista. Diagnózu, či vaše dieťa vykazuje známky porúch autistického spektra (PAS), sa však nedozviete lusknutím prsta. Práve v tejto chvíli si prajete urýchliť čas a vďaka AI sa vám želanie môže splniť.

Existuje niekoľko spoločných znakov z oblastí ako komunikácia či interakcia a množstvo autistických porúch a diagnóz, ktorými vás môžu zasypať. Niektoré sú pozorovateľné už v prvom roku života dieťaťa, Aspergerov syndróm napr. až po 10. roku. Navyše k rozdielu prispieva aj to, či ide o dievča alebo o chlapca, no včasným zásahom je možné mozog ovplyvniť. Kalifornská spoločnosť Cognoa prišla s AI riešením, ktoré dokáže diagnostikovať PAS, a tak pomôcť doktorom urýchliť proces a rodičom znížiť stres. Prečo sa vôbec uvažuje nad začlenením umelej inteligencie v tejto oblasti? V USA stúpol od roku 1990 počet detí s diagnózou autizmu až 600-násobne. Výsledkom je nedostatok odborníkov, a tým teda aj potrebnej starostlivosti.

autizmus AI nastroj

zdroj: Kelly Sikkema, Unsplash

Využitie AI sa javí ako pomocná ruka, ktorá sa zrazu rodičom ponúka. Ak sa pýtate, čo v čase pandémie, aplikácia dosahovala výborné výsledky aj na diaľku, keď rodičia natočili správanie svojho dieťa a krátke video poslali. Ako vždy, ide o podporný nástroj, ktorého výsledky sa dostávajú do rúk špecialistom.

Prispôsobenie sa svetu autistu

V súvislosti s autizmom sa už minulý rok objavil výskum, ktorý spája ako umelú inteligenciu, tak okuliare so „supersilou“, ako ich nazvali deti. Ide o Google Glass, ktoré priniesli Enterprise edíciu a stali sa tak zaujímavé pre viaceré oblasti. Práve pre autistické deti je na trhu vďaka detekcii tváre a následných emócií pomôcka, ktorá im pomôže naučiť sa, ako vyzerá určitá emócia. Nejde teda o detekciu autizmu, ale už o jeho zvládanie a prispôsobenie sa situácii, keď máte v domácnosti autistické dieťa.

V okamihu, keď okuliare detegujú tvár, dieťa dostane informáciu o emócii, ktorú vyžaruje. Ak sa teda mama teší, okuliare ho informujú, že vidí šťastnú tvár. Rovnako ako hnev, ktorý si dieťa môže zapamätať a pri situácii, kedy nevedelo, prečo sa mama tak tvári a kričí, by sa mohlo zastaviť a opýtať sa, prečo sa hnevá. Predchádzajúca reakcia by bola pravdepodobne, že dieťa by sa na mamu len pozrelo a v danej činnosti pokračovalo. Pomôcka slúži len na osvojenie emócií. Dokáže však nahrávať záznam, ktorý si môžete pozrieť a zhodnotiť, ako sa nabudúce zachovať.

Pri niektorých AI riešeniach ako Neuralink či vyššie spomínané Google Glass, si väčšina povie, ďakujem, neprosím. Ak sa však zameriame na samotnú diagnostiku PAS, môžeme AI uznanlivo zatlieskať. Po jeho schválení pôjde vôbec o prvý nástroj, ktorý by pediatrom umožnil diagnostikovať autizmus.

 

Zdroj: Spectrum IEEE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *