Hrozí strata súkromia kvôli aplikácii Clearview?
Úvodný obrázok zdroj: Alexandr Ivanov, Pixabay
Rýchlejšia identifikácia páchateľov, okamžité zhody či objasnenie prípadov, ktoré sa zdali byť stratené. Americká polícia má prístup k takmer 20 ročnej databáze s tvárami. Nemusíme sa diviť, že vo viacerých prípadoch bol páchateľ takmer hneď zrejmý. Má to však háčik. Za úspechom nie je spomínaná databáza, ale aplikácia Clearview od americkej spoločnosti, ktorú viacerí otestovali. No odmietajú to komentovať. Prečo?
Vyšetrovatelia nevedeli ako aplikácia funguje na pozadí, no očarila ich jej úspešnosť. Zhodu u zadržaného našla v 75 % prípadov. Aplikácia ich raz “zachránila”, keď našla zhodu na fotografii iného človeka. Daný podozrivý sa mihol v odraze zrkadla v posilňovni, kde sa tento človek odfotil a fotografiu uverejnil na internet. Ich databáza obsahuje fotky, kde sa podozrivý pozerá priamo pred seba, čo sa pri získanej snímke nestáva nikdy. Až na to, že nebola oficiálne otestovaná treťou nezávislou stranou.
Logo Clearview AI, zdroj: Wikimedia Commons
Dobrý pomocník, zlý pán
Mnohí sa o nej zmieňujú ako o zbrani. Jej sila spočíva v poskytnutí informácií o osobe, ktorú ste predtým odfotili a snímku nahrali do aplikácie. Vývojári vytvorili rozsiahlu databázu zhromaždením fotografií zo sociálnych sietí a v podstate všetkých možných stránok, kde sa vaše fotografie vyskytujú. Sociálne siete ale zakazujú zhromažďovať fotografie z ich stránok, Clearview sa teda pohybuje na tenkom ľade.
Ako sme spomínali v článku, hrozbu rozpoznávania tváre si uvedomujú viacerí. San Francisco bolo prvé, ktoré zakázalo využívať takýto systém.
Keď sa začalo v roku 2016 na aplikácii pracovať, Twitter dal výslovný zákaz, aby sa fotografie použili na rozpoznávanie tváre. Začali dokonca vyšetrovanie, či nedošlo k porušeniu ochrany súkromia. A čo na to tvorca aplikácie? „Podobné veci robí veľa ľudí,“ vyjadril sa 31 ročný Hoan Ton-That.
Asi viete, kam to smeruje. Hotová katastrofa pre súkromie. Aj keď si zakryjete spodnú časť tváre, aplikácia stále dokáže nájsť zhodu. Snímky sú prekonvertované do podoby matematických vzorcov alebo vektorov, napr. vzdialenosť nosa od očí, očí samotných a pod. Už siahate na telefón a chcete zdieľané fotografie zmazať? Nuž máte smolu. Čo sa v databáze Clearview nachádza, nevymažete.
Zdroj: teguhjati pras, Pixabay
Každá minca ma dve strany
Problémom však je, ak sa napr. fotografie z vyšetrovacích spisov nahrajú na neotestovaný server. Aplikácia by k nim mala jednoduchý prístup. Každá osoba, ktorej sľúbili jednoznačnú bezpečnosť, by tak už v bezpečí nebola. Navyše, keď sa k takému nástroju dostane niekto s nesprávnymi pohnútkami, môže s aplikáciou vedieť nie len vaše meno, ale aj kde žijete, na ktoré miesta chodievate. Stačí, keď prejdete okolo neho a stihne vás odfotiť.
S nástupom umelej inteligencie do bežného života treba pamätať aj na legislatívu, ktorá by, ako v tomto prípade, pomohla oklieštiť, čo je ešte legálne a čo už nie. Kým sa ale návrhy úprav zákonov dostanú na stôl politikom, dvakrát si radšej premyslite, či sa potrebujete zdôveriť s každou fotkou a informáciou o pravidelnej návšteve miestnej reštaurácie či označovať všetky osoby.