Zaujímavosti

Nechajte AI urobiť z vás bohov

Úvodný obrázok zdroj: Enrique Meseguer, Pixabay

Umelá inteligencia našla uplatnenie v množstve odborov, či už ide o vedu a výskum, v oblasti dopravy, medicíny a mnohých iných dokonca aj v oblasti zábavy. Spoločnosť Deep Mind, ktorú zastrešuje Google má za sebou niekoľko svetových úspechov pri hraní hier ako napríklad AlphaGo AlphaZero, či AlphaStar. Tieto modely učené Reinforcement learning metódou sú schopné nadľudských výkonov, avšak iba na poli im špecifikovaných hier. V podstate sú to hráči v človekom vytvorenom prostredí. Čo keby ste ale boli hráči vy a nechali umelú inteligenciu vytvárať svet okolo vás na základe vašich interakcií s prostredím? V takom prípade vám predstavujem AiDungeon, ktorý z vás dokáže urobiť bohov vo svete bez hraníc.

O čo ide?

Ak ste sa niekedy stretli so stolnou hrou Dungeons&Dragons, určite viete, kam smerujem. Hovorím o hre, obyčajne o 5-6 hráčoch, kde jeden zastáva rolu Roprávača (Dungeon Master). Rozprávač prevádza ostatných hráčov svetom, ktorý buď už niekto iný napísal – scenáre pre začiatočníkov sú prístupné na komunitnej stránke – alebo si skúsení Rozprávači môžu vytvoriť svet podľa vlastných predstáv. Ten sa stane ihriskom nástrah a zvratov. V prípade AiDungeon svet generuje umelá inteligencia a dynamicky vytvára udalosti na základe vašej interakcie s prostredím. Popravde, keď som sa po prvýkrát stretol s týmto konceptom, ostal som trochu skeptický. Niekoľko takýchto generátorov som si v minulosti vyskúšal, takmer vždy však išlo o rozhodovacie stromy alebo plytké neurónové siete. Po pár riadkoch v AiDungeon-e som sa však rozhodol, že by bol hriech, keby som čitateľom túto neuveriteľnú technológiu zatajil.

AiDungeon NLP umela inteligenciazdroj: Instagram-ArtStation

V skratke, AiDungeon je výtvorom spoločnosti Latitude a je prvým textovým generátorom svojho druhu na svete. Na začiatku používal NLP model GPT-2, (jeho nástupcu sme spomínali v článku) neskôr si však Latitude vyvinul vlastný masívnejší model menom Griffin a v súčasnosti môžete dosiahnuť ultimátny zážitok vďaka kolosu menom Dragon. Ten však môžete odomknúť, len ak máte Premium účet za $9.00 mesačne na podporu projektu. A čo by som to bol za nadšenca, keby som neobetoval polovicu dennej výplaty a nevyskúšal maximálny potenciál AiDungeon-u. Nájdite si pár minút a pridajte sa ku mne v mojom dobrodružstve alebo si AiDungeon vyskúšajte na vlastnej koži.

Pocity a dojmy

Toto bola len krátka ukážka čo dokáže AiDungeon. Je schopný vyprodukovať skutočne nečakané zvraty v deji a tajomstvá, ktoré je zábava odkrývať. Niektoré však môžu ostať aj nevysvetlené a vyzerá to akoby AI nerozumela stavu príbehu, v ktorom sa nachádza. Stále má však svoje chyby. Aj v mojej ukážke ste si mohli všimnúť, že po prvýkrát mali čarodeji na paliciach kovové gule a v jeden moment tam mali zrazu kovovú pyramídu. Občas sa mi tiež stávalo, že AI nevedela odpovedať na otázku, ktorú by si v skutočnom svete hráč musel domýšľať. Tiež má tendenciu odkloniť dej. Keď zadáte nezmyselnú udalosť, zvalí to na sen alebo vidinu a objavíte sa na úplne inom mieste, niekedy aj v inom čase.

Ako zaujímavosť by som dodal, že presne na rovnaký model príbehu, ako bola moja ukážka, som sa pokúšal o zaujímavé výsledky a z osamelého rytiera, ktorým sme boli na začiatku som sa po asi pol hodine ocitol v kaviarni čítajúc si noviny.

AiDungeon chce svoj osobitý prístup a na prvotriedny zážitok je potrebné vkladať nie celkom nezmyselné vstupy. Projekt je stále vo vývoji a zlepšuje sa každým dňom. Je len otázka času, kedy sa podobný spôsob náhodného generovania deja začne používať v skutočnom hernom priemysle.

Zdroj:

https://play.aidungeon.io/main/about

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *