Magazín

Liečba schizofrénie vďaka umelej inteligencii

Narušené vnímanie, vnútorné hlasy, ktoré neutíchajú, hluk, chaos, zrýchlené rozprávanie. Snáď to poznáte iba z filmov, bez osobnej skúsenosti. Niektorí však také šťastie nemajú a spomínané príznaky schizofrénie sú ich každodennou súčasťou. Je však ľahké identifikovať prichádzajúci začiatok psychózy, stavu, kedy človek opäť začína uvažovať a reagovať neobvykle? Nad tým sa zamýšľali aj vedci z Harvardskej a Emory univerzity. 

Čím prispeli?

Sústredili sa na slovný prejav asociovaný so zvukom. Patrí to medzi hlavné príznaky psychóz. Zaujímavé je, že špecialisti, čo sú v priamom kontakte s pacientom, tento príznak často nevedeli identifikovať, a tým odhaliť riziko nástupu ďalšej takejto periódy.

Vedci pomocou strojového učenia vyvinuli novú metodológiu zameranú na sémantiku prejavu pacienta. Ľudia s týmto ochorením síce rozprávajú viac, ale významovo často strácajú zmysel. 

zdroj: Shift and Sheriff, Pixabay

Pozrime sa na to bližšie

Vedci analyzovali dve premenné (najčastejšie používané slová spojené so zvukom a reč s nízkou sémantikou alebo nejasná reč) a zistili, že stačia na to, aby dokázali predpovedať riziko nástupu psychózy. Pracovali s databázou, kde bolo 30 000 online konverzácií zo siete Reddit a na ich spracovanie využili softvér Word2Vec. Ten jednotlivé slová premietol do vektorov a priradil každému miesto z pohľadu sémantiky. Rovnako vyvinuli softvér na tzv. rozbaľovanie vektorov, ktorý vyjadruje, koľko významovo podstatných informácií bolo vo vete “zabalených”. 

Jediný pomocný nástroj pre túto chorobu?

Aký bol výsledok? Metodológia fungovala s 93% presnosťou. Prispela k tomu, že vedia nielen odhaliť riziko ďalšieho nepríjemného stavu, ale sú aj o krok bližšie k poznaniu, ako funguje myseľ u daného pacienta. 

Rovnakou zaujímavosťou a ďalším krôčikom vpred, na poli umelej inteligencie, je aj používanie počítačových avatarov. V psychologickej poradni dostávajú hlasy, ktoré sa neustále ozývajú v hlave dotyčného, svoju tvár. Pacient si výzor avatara vyberá sám. Tým, že hlasy už majú vizualizáciu, dodáva to pacientovi odvahu prevziať kontrolu. Experimentálna liečba  zatiaľ ukazuje výborné výsledky. Halucinácie sa pomaly vytrácajú už po 12 týždňoch, čo je polovica času liečby bežným postupom. A najlepšia správa na záver, v niektorých prípadoch sa záchvaty úplne zastavili. Ostáva dúfať, že takýchto správ bude pribúdať.   

 

Zdroje:

https://www.lundbeck.com/sk/poruchy-mozgu/schizofrenia    

https://medium.com/datadriveninvestor/why-schizophrenia-is-such-a-big-problem-and-how-ai-can-help-472029614e2b

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *