Magazín

9 oblastí s umelou inteligenciou II.

V článku 9 oblastí s umelou inteligenciou I. sme si popísali prvých 5 oblastí, kde sa môžeme stretnúť s umelou inteligenciou. V tomto článku uvedieme zvyšné štyri oblasti:

  • bankovníctvo
  • zdravotníctvo
  • smart domácnosť
  • bezpečnosť
Bankovníctvo

Práve táto oblasť si zakladá na presnosti a aktuálnosti dát viac, ako ktorákoľvek iná. Zo slovenských bánk používa prvky umelej inteligencie Tatra Banka vo svojej Tvárovej biometrii. “Skrytá” umelá inteligencia sa však používa aj pri overovaní bonity klienta, či kredibility podniku. Umelá inteligencia použije komplexnejšie a sofistikovanejšie pravidlá, ktorými preverí bonitu klienta. Vie pomôcť aj pri odhaľovaní podvodov s kreditnými kartami, ktorých počet stále narastá. Ide hlavne o e-commerce a online transakcie. Systém analyzuje správanie klienta, miesto a nákupné zvyky. Spúšťací bezpečnostný mechanizmus porovná, čo sa v danom prípade zdá mimo zabehnutých zvykov a v rozpore so zadaným vzorom výdavkov.

zdroj: Juja Han, Unsplash

Zdravotníctvo

Ďalšou oblasťou, kde sa pomaly dostávajú prvky umelej inteligencie, je zdravotníctvo. Ako konkrétne by tu mohla pomôcť? Jednou z úloh s veľmi aktívnym výskumom je vyhodnocovanie vzoriek od pacientov. Ak by sa podarilo tento proces pomocou umelej inteligencie automatizovať, namiesto zdĺhavého tápania nad mikroskopom by sa špecialisti mohli venovať inej užitočnejšej činnosti. Napriek tomu, že už máme vyhodnocovacie systémy, ktoré dokážu dosahovať presnosť takmer na úrovni ľudského odborníka, zatiaľ nedochádza k ich väčšiemu rozšíreniu. Je to najmä kvôli cene, ale aj kvôli tomu, že lekári umelej inteligencii zatiaľ veľmi nedôverujú.

Smart domácnosť

Spoločnosť v podobe umelej inteligencie nájdeme aj v našej domácnosti. Či už je to termostat, ktorý vie inteligentne prispôsobiť izbovú teplotu, alebo žiarovka meniaca farbu svetla a intenzitu podľa času. Spoločnosť IBM zas ponúka pomoc vášnivým, či začínajúcim kuchárom, v podobe kuchára Watsona založeného na umelej inteligencii. Je schopný poradiť s prípravou surovín aj so samotným receptom.

V budúcnosti je však možné, že domácnosť odovzdáme umelej inteligencii úplne celú. Už teraz môžete poprosiť o pomoc Google Assistant, ktorý je súčasťou Google Home a dokáže prepojiť vaše smart zariadenia v domácnosti. Povie, aký deň máte pred sebou a na to využije váš kalendár. Na tom, aby bol plnohodnotný spoločník na rozhovor, sa ešte pracuje.

zdroj: Gerd Altmann, Pixabay 

Bezpečnosť

Monitorovanie mesta kamerami s tisíckami záberov a ich neustále vyhodnocovanie je pre človeka takmer nemožné. Obzvlášť, ak je spracovanie vyžadované v reálnom čase, čo spravidla je. Tu opäť dostáva priestor umelá inteligencia a strojové učenie. Spracuje a vyhodnotí zábery použitím rozpoznávania obrazu a detekcie tvárí. Takisto dokáže zachytiť a identifikovať dopravnú nehodu a automaticky zavolať záchranné zložky.

Zdroje

https://djangostars.com/blog/6-examples-ai-financial-services/

http://www.bloggingrepublic.com/top-10-uses-of-artificial-intelligence

https://becominghuman.ai/10-powerful-examples-of-ai-applications-553f7f062d9f

https://beebom.com/examples-of-artificial-intelligence/

https://www.post.ch/en/about-us/company/innovation/swiss-post-s-innovations-for-you/drones?shortcut=drones

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *