Magazín

Dokáže umelá inteligencia pomôcť farmárom?

Orná pôda predstavovala v roku 1994 vyše 50 % z celkovej pôdy na Slovensku. Posledný údaj z roku 2016 už hovorí o čísle len 39,2 %. Nižšie v grafe je vidno, ako klesá zastúpenie poľnohospodárstva z HDP hospodárstva Slovenskej republiky. Určite ste postrehli aj výruby lesov na úkor developerských projektov. Pôda sa nám stráca pred očami. Umelá inteligencia, ktorá je v mnohých oblastiach ešte “v plienkach”, môže byť pre farmárov taký malý záchranný maják.

zdroj: statdat.statistics.sk, upravené

Sledovanie pôdy a rastlín

Keď sa plodinám nedarí, môže byť na príčine neúrodná pôda. Skenovanie pôdy, monitoring rastlín a včasná intervencia môže zachrániť nielen rastlinu, ale aj zabrániť, aby sa pôda zbytočne namáhala. Ak ste už čítali o využití dronov, aj tu zohrávajú dôležitú úlohu. Pomocou nich a dát, ktoré zaznamenajú, softvér na základe počítačového videnia a algoritmov hlbokého strojového učenia vyhodnotí stav pôdy aj prítomnosť škodcov na rastline. Ošetrenie, či iný zásah je potom možné vykonať okamžite.

Príkladom je aplikácia Plantix od berlínskeho start-upu PEAT. Drobní poľnohospodári ju môžu použiť prostredníctvom mobilného telefónu. Zatiaľ slúži ako podporný nástroj pre vyše 620 000 používateľov na svete, prevažne v Indii a presnosť určenia konkrétneho druhu poškodenia je až do 95 %.

 

Roboty v poľnohospodárstve

Ďalšou činnosťou je zber úrody. Niekedy stačí pár hodín a vplyvom zlého počasia je zničená väčšina, či dokonca celá úroda. Pracovníci sa môžu snažiť, ale voči sile prírody nenarobíme nič. Technologická sila stroja dokáže v súčinnosti s umelou inteligenciou v takejto krízovej situácii úrodu rýchlo zozbierať a dokonca sa vie zamerať len na takú, ktorá je už vhodná na zber.

Spomínali sme poškodenie rastliny, či prítomnosť škodcov, avšak častým problémom je výskyt buriny medzi plodinami. Tie rovnako ako pestované plodiny prijímajú živiny na úkor pestovaných plodín a enormný počet z nich je odolný voči postrekom. Aj tu podáva  pomocnú ruku umelá inteligencia. Napríklad nová technológia „See & Spray” je opäť založená na využívaní počítačového videnia a slúži na označovanie buriny. Systém porovnáva s databázou konkrétny druh plodiny a burinu, ktorú nájde označí sprejom. Vďaka dobrej viditeľnosti môžu poľnohospodári rýchlo zasiahnuť a nepotrebnú rastlinu zneškodniť.

Ako to funguje ukazuje Blue River Technology na youtube stránke.

 

Náklady na ľudskú pracovnú silu sú hlavne pri zbere úrody vysokou položkou v nákladoch. Straty na úrode vplyvom škodcov, burín či zlého počasia predstavujú taktiež nemalé číslo. Príchod umelej inteligencie preto môže byť pre farmárov veľkým míľnikom.

 

Zdroje: 

https://emerj.com/ai-sector-overviews/ai-agriculture-present-applications-impact/

https://data.worldbank.org/

https://www.forbes.com/sites/parmyolson/2018/10/15/this-startupbuilt-a-treasure-trove-of-crop-data-by-putting-ai-in-the-hands-of-indian-farmers/#595fbc331916

https://lnk.sk/ghAG

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *