Magazín

9 oblastí s umelou inteligenciou I.

S umelou inteligenciou sme v spojení v každodenných činnostiach nášho života. S niektorými ste sa určite stretli či minimálne o nich počuli. My si teraz predstavíme 9 oblastí spojených s umelou inteligenciou.

Autonómne autá a drony

Aj keď vás to možno prekvapí, autá s prvkami autonómnosti u nás jazdia už dlhšie. Pod pojmom autnómne vozidlo totiž nepatrí len auto jazdiace bez vodiča, ktorého masové použitie je zatiaľ v nedohľadne. Medzi prvky autonómnosti patrí napríklad aj adaptívny tempomat, či sledovanie jazdných pruhov, čo je dnes už výbava väčšiny nových vozidiel.

Momentálne sa do povedomia dostáva aj moderný spôsob prepravy malých balíčkov autonómnymi dronmi. Okrem prepravných spoločností ich využívajú napríklad švajčiarske nemocnice v Zürichu na prepravu zdravotníckych vzoriek.

zdroj: Knoell Marketing, Unsplash

Hudba

Hudba v pozadí pri večeri či v hromadnej doprave, ktorú si pustíte z telefónu. Ak využívate Spotify, Youtube, či Netflix, výber skladieb nemusí byť čisto len na vás. Umelá inteligencia spojí dohromady vaše minulé hľadania, preferencie, vyhľadávania či vaše minulé interakcie.

Na základe toho pre vás potom na mieru vytvorí ideálny playlist.

Sociálne siete

Každé vyhľadávanie obsahu v týchto aplikáciách využíva umelá inteligencia na sledovanie vášho správania. Na základe analýzy ponúka podobné možnosti pri vašom hľadaní určitej osoby, či stránky.  Rovnako ponúkne aj sponzorované odkazy, reklamu, podľa príbuzného obsahu z minulosti. Netýka sa to len používania Facebooku či Instagramu, ale napríklad aj pri používaní aplikácie Snapchat.

zdroj: Gerd Altmann, Pixabay 

Počítačové hry

Prvky umelej inteligencie už dlhší čas vieme nájsť aj v počítačových hrách. Používa sa napríklad pri vytváraní tzv. NPC (non-player character) botov. Tu sa vývojári snažia, aby sa počítačové postavy v hrách správali inteligentne, teda tak, ako keby ich ovládali ľudia. Či už ide o stratégie, závodné či akčné hry, alebo napríklad aj obľúbené MMORPG.

Cestovanie a navigácia

V dnešnej dobe využívame rýchlu pomoc pri cestovaní a optimalizovaní trasy. Pokiaľ namiesto papierovej mapy používate mobilnú aplikáciu či navigáciu, ako je Waze či Google maps, pracujete s umelou inteligenciou. Na základe príspevkov od priamych účastníkov a sledovania aktuálnej dopravy Vám umelá inteligencia navrhne optimálnu trasu.

zdroj: Photo Mix, Pixabay

Umelú inteligenciu nájdeme aj v:

  • zdravotníctve
  • bankovníctve
  • smart domácnostiach
  • bezpečnosti

O týchto oblastiach viac zistíte TU.

 

Zdroje:

https://djangostars.com/blog/6-examples-ai-financial-services/

http://www.bloggingrepublic.com/top-10-uses-of-artificial-intelligence

https://becominghuman.ai/10-powerful-examples-of-ai-applications-553f7f062d9f

https://beebom.com/examples-of-artificial-intelligence/

https://www.post.ch/en/about-us/company/innovation/swiss-post-s-innovations-for-you/drones?shortcut=drones

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *