BLOGTechnológia

Programovacie jazyky pre vývoj umelej inteligencie I.

Úvodný obrázok zdroj: Gerd Altmann, Pixabay

Ak ste sa rozhodli, že sa idete venovať vývoju umelej inteligencie, stojíte pred dôležitým rozhodnutím: Ktorý programovací jazyk je najlepší a ktorý si mám pre jej tvorbu vybrať? Táto voľba rozhodne nie je jednoduchá, pretože na danú otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. V tomto článku si však v skratke popíšeme prednosti známych i menej známych jazykov, ktoré by vás mohli správne nasmerovať.

Python

Python býva spravidla prvou voľbou začiatočníkov, a to z jedného prostého dôvodu – pre jeho jednoduchosť. Uchyľuje sa k nemu aj množstvo tutoriálov a náučných materiálov, a viete v ňom pracovať v tzv. Python notebookoch na Google Colabe. Avšak jednoduchosť tohto jazyka mu rozhodne nič neuberá, je to moderný vysokoúrovňový objektovo orientovaný jazyk s tisíckami knižníc vhodný aj pre veľké Enterprise projekty. Sú v ňom implementované aj známe knižnice a frameworky pre strojové učenie a vizualizáciu ako Tensorflow, Keras, Pytorch, scikit-learn, Pandas, Scipy či Matplotlib.

python

zdroj: Python Software Foundation, Wikimedia Commons

C++

Pokročilejší používatelia zvyknú siahať po jazyku C++, prípadne C. Jazyk C++ je podobne ako Python moderný objektovo-orientovaný jazyk. Bez problémov si v ňom od piky viete naprogramovať vlastnú neurónovú sieť, ale rovnako v ňom nájdete mnoho hotových užitočných knižníc a známych frameworkov, medzi nimi napríklad už spomenutý Tensorflow, Caffe alebo Microsoft CNTK. Najväčšou výhodou, ale zároveň aj miernou nevýhodou je to, že ide o nízkoúrovňový jazyk. Nevýhodou preto, lebo je najmä v začiatkoch trochu náročnejší na ovládnutie, avšak odmenou za toto úsilie je jeho rýchlosť. Keďže sa váš kód prekladá priamo do strojového kódu, vykonáva sa naozaj enormne rýchlo.

Java

Medzi najväčšie výhody jazyka Java nesporne patrí jeho multiplatformovosť, zabezpečená cez Java virtual machine. Pri výbere tohto jazyka však treba myslieť na to, že cenou za túto vychytávku je mierna strata rýchlosti, čo je aplikáciách umelej inteligencie a strojového učenia často kľúčový faktor. Tento jazyk je vhodný napríklad pre vývojárov mobilných aplikácií, keďže Java je natívnym jazykom pre vývoj pre Android, používa ho napríklad známa aplikácia FaceApp. Využiteľnosť jazyka Java pre naše potreby nájdeme však aj mimo mobilného prostredia, poslúžia Vám k tomu knižnice ako napríklad Java Machine Learning Library, Deep Java Library, OpenNLP či Neuroph.

java

zdroj: Python Software Foundation, Wikimedia Commons

Koniec prvej časti

V tejto úvodnej časti sme si povedali o pár známejších a často používaných jazykoch, s ktorými sa môžete stretnúť, a ktoré dosť pravdepodobne aj sami ovládate. V ďalšom pokračovaní sa na to už pozrieme z trochu iného pohľadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *