Technológia

ML.NET 1.0

Keď spomenieme pojmy ako je Data science, dolovanie dát (Data mining) či strojové učenie (Machine learning), mnoho z nás si hneď predstaví programovacie jazyky R, Python alebo C++. Najznámejšie frameworky v tejto oblasti ako napríklad Caffe či Tensorflow totiž fungujú práve na nich. Ak by sme však v minulosti potrebovali spoľahlivý framework napríklad pre C#, narazili by sme na problém.

Ako ho vyriešiť?

A tento problém sa pokúsila vyriešiť spoločnosť Microsoft, ktorá začiatkom mája tohto roka vydala svoj framework ML.NET 1.0. Ide o multiplatformový open-source produkt navrhnutý práve pre platformu .NET. Okrem toho, že funguje na všetkých platformách Windows, macOS aj Linux, má aj ďalšiu obrovskú výhodu. Pre jeho použitie stačí pre projekt nainštalovať jeden jediný Nuget balíček. V prostredí Microsoft Visual Studio tak môžeme spraviť cez Manažéra Nuget balíčkov, kde treba vyhľadať a nainštalovať balíček Microsoft.ML, prípadne cez konzolu pomocou príkazu Install-Package Microsoft.ML

zdroj: Microsoft

Čo ešte ML.NET ponúka?

Okrem vlastného aplikačného programovacieho rozhrania (API) s algoritmami strojového učenia však ML.NET ponúka aj rozšírenia podporujúce, okrem iného, už spomenutý framework Tensorflow. Poskytuje podporu pre štandard ONNX (Open Neural Network eXchange format) pre nasadzovanie hotových modelov do rôznych prostredí. Bol už dokonca zahrnutý do viacerých produktov od Microsoftu ako je Windows Defender, Microsoft Office či cloudová platforma Azure.

ML.NET tak umožňuje vytvárať a trénovať vlastné modely strojového učenia s využitím C# alebo F# pre akékoľvek úlohy ako je klasifikácia obrazu, detekcia rizík, analýza sentimentu či rôzne predpovede, odporúčania atď. Mnohí tak na tomto frameworku ocenili okrem jeho jednoduchosti aj to, že môžu využiť svoje .NET zručnosti pre programovanie umelej inteligencie.

Zároveň so spustením ML.NET 1.0 Microsoft pridal náhľad do nových funkcionalít ako je automatické strojové učenie (AutoML) a nové nástroje ako ML.NET CLI and ML.NET Model Builder, čo znamená, že pridávanie modelov strojového učenia do aplikácií sa dá zvládnuť len pár kliknutiami myšou.

 

Zdroje:

https://devblogs.microsoft.com/dotnet/announcing-ml-net-1-0/?fbclid=IwAR0LBV1RaE10wpPQA1cqivOh2GKSynLYoJFPvpbS9IvyDDsjch8_l3_iRQc

https://dotnet.microsoft.com/apps/machinelearning-ai/ml-dotnet

https://hackernoon.com/ml-net-machine-learning-framework-by-microsoft-for-net-developers-3c6f46bcb59f

https://www.zdnet.com/article/machine-learning-for-net-devs-ml-net-goes-ga/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *