Magazín

Hľadanie podcastu na Spotify vďaka AI

Úvodný obrázok foto: Sara Kurfeß, Unsplash

Podcasty zažívajú svoj boom. Neznáme aj známe tváre sa rozprávajú o témach, ktoré by mali zaujať aj vás. Pri dlhšom hľadaní by si každý našiel aspoň jednu, ktorú by si vypočul. To je však ten háčik, nie každý chce venovať svoj drahocenný čas „zbytočnému“ hľadaniu. Aj tento problém vyrieši Spotify svojím novým nástrojom Podz – založený na AI – strojovom učení.

Výber je na vás

Či už dáte na odporúčanie známeho alebo ste podcast vybrali náhodne, úspech nie je zaručený. Ide o vaše osobné preferencie a podcastom sa musíte prehrýzť sami. Ak volíte spôsob preklikávania sa, vyzbrojte sa aj pevnými nervami. Ak sa vám túto zdĺhavú cestu nechce absolvovať, zmierniť ju má práve nová funkcia služby Spotify. Plánuje ju do svojej služby zahrnúť už koncom tohto roka.

spotify podcast strojove ucenie

zdroj: Soundtrap, Unsplash

60 sekúnd

Umelá inteligencia, použitá na pozadí nástroja, bola natrénovaná na prekvapivom počte hodín nahovorených záznamov – po prepočítaní by ste dostali 11 rokov. Najzaujímavejšie momenty budete mať ako na dlani, a to podľa vašich preferencií. Podz vám ponúkne minutový zostrih, ktorý bude časom k dispozícii a na vás nechá už len rozhodnutie vypočuť alebo nevypočuť si daný podcast. Nájsť podobný žáner hudby a ponúknúť ju, je o niečo jednoduchšie ako nájdenie najlepších miest v rozprávaní, ale ako vidieť, nie je to nemožné. Umelá inteligencia tak opäť zaboduje svojou efektivitou a svoj ušetrený čas môžete využiť napr. už len na samotné počúvanie a oddych.

Nové možnosti

Nástroj Podz má vylepšiť ponúkané služby, aby si používateľ mohol vychutnať čo najväčší výber z dostupných podcastov. Vybral si rýchlejšie a správne sa rozhodol, čo bude počúvať. Prínosom by to malo byť aj pre doteraz neobjavené talenty a rozšírenie základne poslucháčov. Sami by ste sa možno k danej epizóde nedopracovali.

Očakáva sa teda, že takýto AI nástroj by mal prilákať nových poslucháčov, ktorí na Spotify nebudú počúvať len hudbu – povzbudí tých, ktorí sa podcastom doteraz vyhýbali. Či už z dôvodu, že na výber “správneho” podcastu nemali čas alebo si ho nevedeli nájsť.

Využiť vaše preferencie a ponúkať niečo, čo by vás malo zaujať, už teda nebude platiť iba pre hudbu. Kým do našich životov však tento AI zázrak prenikne, stavte zatiaľ na odporúčania blízkych či svoj inštinkt a započúvajte sa.

 

Zdroj: Spotify

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *