Magazín

Neurónové siete eliminujú stovky papierov v podnikoch

Úvodný obrázok zdroj: Gino Crescoli, Pixabay

Založiť poslednú faktúru alebo označnený spis do šanóna. Vyhľadávať v preplnených fascikloch splatné faktúry či uzatvorené zmluvy. Poznáte to? Viacerí z vás majú snáď aj pozitívne skúsenosti s elektronickými či zdigitalizovanými dokumentami. Ale ak ste mali na starosti samotný proces nahadzovania dokumentov do digitálnej podoby, zrejme si želáte, aby ste si to nemuseli zopakovať. Správne otočenie papiera, nastavenie vybranej formy a začať odznova, ak sa pomýlite. Zjednodušiť si úlohu môžete použitím aplikácií, ktoré sú už dostupné a namiesto fotografie vám z dokumentu pripravia výstup vo formáte .pdf. Ak máte pred sebou viac než stovky dokumentov, v budúcnosti vám neurónové siete môžu dĺhavý proces môžete skrátiť vďaka umelej inteligencii.

zdroj: Ulrike Mai, Pixabay

Úspech v zahraničí

Na umelú inteligenciu vsadila aj kórejská začínajúca spoločnosť AkuoDigital. Prišla s nástrojom, ktorý kráča s dobou a odľahčuje papierové zaťaženie firmy. Množstvo papierov sa premieta často aj do nákladov spoločnosti v podobe nájmu za skladové priestory a znižovanie nákladov je téma, o ktorej bude vedenie spoločnosti so záujmom počúvať.

Nástroj využíva neurónové siete a ako pri každom trénovaní, nastali situácie, s ktorými si vedci museli poradiť. Pri skenovaní tlačených dokumentov problém nevznikol vďaka jednotnej tlačenej forme. Horšie boli výsledky prvých pokusov s ručne písanými dokumentami. Sklon písma, charakteristické prvky jednotlivca zakomponované do písma a rôzna dĺžka znakov ovplyvňovali proces trénovania. Trénovanie a prenos dát z neurónovej siete urýchlilo vybavenie, hardvér aj softvér od spoločnosti NVIDIA (NVIDIA DGX-1 a CUDA), a to až 11x pri trénovaní a 15x pri spracovaní výstupov. Výsledný výkon systému je spracovanie 650 000 strán formátu A4 za deň.

zdroj: Pexels, Pixabay

Odbyt na domácej pôde?

Treba ale poznamenať, že spoločnosť AkuoDigital zatiaľ poskytuje službu digitalizácie v ich priestoroch. Dokumenty treba zaslať a podľa množstva sa mení aj cena. Ochrana údajov  na druhej strane je ale legislatíva, ktorá napr. u nás ukladá povinnosť zachovávať dokumenty aj v papierovej forme. Našťastie je na výber napr. u faktúr aj možnosť elektronickej podoby, ale vyzerá, že minimálne na Slovensku sa tak skoro množstva papierov nezbavíme. A pri niektorých lehotách, napr. odporúčanej lehote pre uchovávanie mzdových listín po dobu 50 rokov, už ide o nemalé priestory, hlavne, ak má spoločnosť stovky zamestnancov.

Zdroj: Blogs Nvidia, MINV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *