Magazín

Štedrú večeru poradí AI kuchárska aplikácia

Úvodný obrázok zdroj: pasja1000, Pixabay

Robíte vianočné nákupy na poslednú chvíľu? Ak sa vám nepozdával minuloročný nápad na vianočný sveter, presuňme sa do kuchyne.  Pri tohtoročnom zhone sa vám ľahko môže stať, že niektoré ingrediencie na Štedrú večeru už v obchode nezoženiete. Nezúfajte a využite to! Na trhu je aplikácia, ktorá vám poradí recept na základe surovín, ktoré máte k dispozícii. Prečo by sme ju spomínali, ak by na jej pozadí nebola umelá inteligencia.

Zoznámte sa s Plant Jammer

Iste, aplikácia s receptami, ktorá vychádza z toho, čo máte v chladničke, nie je nič nové. Dánska aplikácia Plant Jammer svoje dielo trochu „okorenila“ a použila umelú inteligenciu pre dosiahnutie lepších výsledkov. Zadaním dostupných ingrediencií a doladením ochucovadiel, vám vykúzli recept. Ak nie ste spokojní, prípadne sa to doslova nedá jesť, zadajte spätnú väzbu a recept vylepšite. Vďaka umelej inteligencii sa tak postupne aplikácia učí a ponúka stále vydarenejšie a chutnejšie recepty.

AI kuchárska aplikácia je v angličtine a hneď na úvod srší vtipom. Okrem možností, že vaším cieľom pri tomto varení je žiť zdravšie či len načerpanie inšpirácií, máte jednoduchú  možnosť „neviem“. Mysleli aj na ľudí s rôznymi obmedzeniami, takže hneď pri prvom spustení máte možnosť označiť svoju voľbu.

AI kucharska aplikacia

zdroj: vlastné

Poradí si s kapustnicou?

Pre väčšinu ľudí sa Štedrá večera spája s kapustnicou, pričom môže mať rôzne podoby.  Vyskúšali sme aplikáciu, čo nám poradí, ak máme k dispozícii iba niektoré ingrediencie. Výsledok bol prekvapivý!

Naschvál sme zadali „chabé“ ingrediencie a čakali, čo nám AI aplikácia poradí. Zaujímavosťou je, že pred poskytnutím samotného receptu vám ukáže akési skóre úspešnosti receptu, ktorý z ingrediencií môže vzniknúť. Týmto vám dáva šancu, aby ste sa opäť zamysleli, či sa predsa len u vás doma nenájde aspoň niečo navyše, čím by ste zvýšili hodnotu svojho kulinárskeho umenia.

 

AI kucharska aplikacia

zdroj: vlastné

Treba povedať, že kapustnicu táto AI kuchárska aplikácia nezvládla. Všetky polievky treba podľa nej pripravovať s vývarom a na konci rozmixovať. V prípade našej kapustnice odporúča kyslú kapustu len zľahka posypať na polievku. Nehovoriac o tom, že nebolo možné pridať, hoci sme sa fakt snažili, ani mäso, ani klobásu.

Podľa jedného nevydareného jedla ale nebudeme zahadzovať jej potenciál. To, že nedokáže spraviť kapustnicu nie je chyba aplikácie. Nezabúdajme, že slabá umelá inteligencia, ktorú využívame, nám dokáže ponúknuť iba to, čo ju naučíme.

Máte teda na výber, či vylepšíte recepty a prekvapíte používateľov takýchto aplikácií, alebo navaríte podľa nej a toho roku sa pri Štedrej večeri nasmejete viac ako zvyčajne.

Zdroj:

https://www.bbc.com/news/business-53794472

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *