Magazín

Štrikovanie vianočného svetra pomocou umelej inteligencie?

Úvodný obrázok zdroj: Annalise Batista, Pixabay

Štrikovanie je pre mnohých relaxačná činnosť, no začiatky nie sú vždy najľahšie. Rukavice, ktoré horko-ťažko natiahnete na ruky, čiapka. čo nezakryje celé čelo alebo sveter, ktorý má príliš dlhé rukávy. To sú často výsledky prvých pokusov so štrikovaním. Kedysi neodmysliteľná súčasť šatníka bola u viacerých nahradená dostupnou a pohodlnejšou látkovou mikinou. Okrem toho, že umelá inteligencia môže byť vaším sprievodcom na stránke e-shopu, najnovšie môže sama za krátky čas spomínaný sveter aj vytvoriť. Tím z laboratória MIT (CSAIL)  navrhol dizajnérsky nástroj s využitím strojového učenia slúžiaceho na automatizovanú výrobu pleteného oblečenia.

InverseKnit

Neurónové siete natrénovali v CSAIL na datasete vzorov (existuje ich totiž viacero). Úspešnosť pri teste s obrázkami, na ktorých mal byť vzor identifikovaný, bola 94 %. Zjednodušene povedané, InverseKnit si pozrel obrázok a daný vzor si pretvoril do postupu, podľa ktorého následne rukavice či čiapku vytvoril. Tento nástroj umožňuje variabilitu personalizovaných vzorov, nemusíte mať teda to, čo masa ľudí okolo vás, umožňuje aj vystupujúci vzor s 3D efektom. Zatiaľ však ide o prvotný experiment, ktorý zvládol jednoduché kusy oblečenia. Pri svetri nastali prvé komplikácie, nakoľko existuje viacero spôsobov ako uchytiť rukávy o trup. Časom chce CSAIL tím umožniť prácu s viacerými farbami aj druhom materiálu, aby bol nástroj naozaj variabilný a dokázal by poskytnúť finálny produkt ako z dielne človeka. Bol by to významný posun pre odevný priemysel.

umela inteligencia; sveter; strikovanie; neuronove siete

Zdroj: grupabeograd, Pixabay

Výhody nástroja s umelou inteligenciou

Okrem možnosti tvorby vlastného vzoru rovnako eliminuje chybovosť, ktorá pri tomto type produktu znamená znehodnotenie celého produktu. Bez opravy môže aj jedno uvoľnené očko postupne spôsobiť porušenie celej štruktúry. Nehovoriac o celkovom dojme, ktorý z oblečenia potom vychádza. Automaticky spracovaný vzor sa odrazí aj v položke nákladov, nakoľko zabezpečí optimálnu spotrebu materiálu.

Takto vypracovaný kúsok oblečenia bude s vami vybraným vzorom a vzhľadom jedinečný, na druhej strane mu chýba pridaná hodnota vlastného úsilia, ktorá je niekedy cenená viac. Jedno je však isté, ak neovládate štrikovanie či nestíhate vymyslieť ako niekoho obdarovať, za krátky čas vám v budúcnosti môže dilemu vyriešiť práve umelá inteligencia.

Zdroj: News MIT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *