Magazín

Aj vás otravujú spojlery? Umelá inteligencia môže pomôcť!

Tešíte sa na nový film alebo knihu a v zápale debaty vám priateľ/ka prezradí pointu? Zakrývate si uši alebo sa vyhýbate akémukoľvek kontaktu, kým sa nedostanete do kina alebo kníhkupectva? Spojlery na vás vybehnú aj zo sociálnych sietí a internetu všeobecne. Tí ohľaduplnejší príspevok označia a vy ho môžete preskočiť, ale čo s tými, ktorí vám chcú naschvál pokaziť radosť? Tento problém môže vyriešiť opäť umelá inteligencia!

zdroj: vlastné

SpoilerNet

Internet dnes využíva snáď každý, kto má prístup k počítaču alebo mobilnému telefónu. A tak sa profesor informatiky na Kalifornskej univerzite San Diego, Ndapa Nakashole, rozhodol spolu s tímom neostať iba pri myšlienke, ale pristúpiť k činom, ktoré pomôžu v boji proti spojlerom. Preto vám môžeme predstaviť SpoilerNet, ktorý uviedli aj na konferencii Asociácie výpočtovej lingvistiky vo Florencii.

Zozbierali viac ako 1,3 milióna recenzií kníh označených ako spojler a skúmali spojitosti. Samozrejme sa objavil aj problém, nakoľko nielen v slovenčine môže mať jedno slovo viac významov a potrebné je správne pochopiť kontext. Recenzenti môžu mať ešte aj iný slovník, a tak bolo treba neurónové siete naozaj dôkladne natrénovať.

zdroj: izoca, Pixabay

Výsledky

Trénovanie prebiehalo na recenziách kníh aj televíznych seriálov. Zo siete Goodreads, kde čitatelia zapisujú svoje dojmy z prečítanej knihy, použili 80 % recenzií. Tento model dosiahol úspešnosť 89-92 %.

Na trénovanie recenzií televíznych seriálov použili 16 000 jednoduchých, ktoré hodnotili 880 seriálov. V tomto modeli dosiahli menšiu úspešnosť, a to 74-80 %.

Vymazať, zmeniť či zablokovať?

Ani jedno SpoilerNet nerobí. Natrénovaný je tak, že označí obsahujúcu vetu, čo by naznačovala akúkoľvek časť deja a prepojí to s klikateľným linkom „zobraziť spojler“. Vy sami sa tak rozhodnete, či si príspevok prečítate.

Ak si vravíte, že niečo také ste videli aj na našich stránkach, je to pravda. Pri čítaní recenzie napr. z Martinus stránky však za týmto označením stoja práve užívatelia, ktorý manuálne zakliknú možnosť Môj príspevok prezrádza momenty z deja. Možno tak umelá inteligencia napraví škodoradostný úsmev niektorých neprajníkov.

Zdroj:

https://ucsdnews.ucsd.edu/pressrelease/SpoilerNet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *