Magazín

Vznikne vďaka Microsoft-u všeobecná umelá inteligencia?

Úvodný obrázok zdroj: Wikimedia Commons – upravené

Cieľom mnohých expertov je vytvorenie všeobecnej umelej inteligencie (pozri článok TU) a spoločnosť OpenAI tiež nie je výnimkou. Zdá sa vám názov povedomý? Ak neviete o majstrovskom kúske OpenAI Five, ktorý sa stal šampiónom vo finále turnaja Dota 2 (apríl 2019), možno vám je známa spojitosť s menom Elon Musk, ktorého sme spomínali aj my, TU.

OpenAI (San Francisco) začala ako neziskové laboratórium, ale ako v každom výskume, potrebovali viac finančných prostriedkov. Rozhodli sa tak založiť „klasickú” spoločnosť zameranú na tvorbu zisku, aby mohli prilákať investorov. Mecenášom sa stal v tomto prípade Microsoft, ktorý bude výhradný poskytovateľ výpočtových služieb na cloude. Na oplátku bude s MS zdieľať určité licencie, ktoré však verejnosti nie sú zatiaľ známe, a tak môžeme len čakať, o ktoré technológie pôjde.

zdroj: NoobFromUA, youtube

 Čo je teda za touto spoluprácou?
  • Exkluzívny poskytovateľ znamená, že celé prostredie umelej inteligencie bude previazané práve s jeho platformami.
  • Vďaka finančnej podpore MS sa duševné vlastníctvo OpenAI dostane na verejnosť.
  • Keďže MS trochu „prespal” dobu, čo sa týka smartfónov, vidina prvenstva v oblasti je pre nich asi veľmi reálna a chcú byť jeho súčasťou.

Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman verí v budúcnosť všeobecnej umelej inteligencie, a tak nemal obavu žiadať investorov o podporu. Najmä, keď vidí doterajšie výsledky v oblasti umelej inteligencie, ktoré sú ako odrazový mostík na splnenie jeho cieľa – zostrojiť všeobecnú umelú inteligenciu prospešnú pre všetkých. Ich úspechy sú napr. spomínaný OpenAI Five či robotická ruka s precízne detailným pohybom pri hýbaní predmetov. Predstavitelia spoločnosti MS sa rozhodli financovať výskum OpenAI vo výške $1 miliardy. No akonáhle zmenili čast neziskovej spoločnosti, odborníci sa obávajú, či pôjde stále o „demokratickú” umelú inteligenciu, za ktorou si tak tvrdo stáli vo svojich vyhláseniach.

Stane sa teda platforma Azure tou, vďaka ktorej splní OpenAI svoju misiu vytvoriť silnú umelú inteligenciu?

 

Zdroje: Reuters, Medium

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *