Magazín

Dron zameria žijúce osoby pri hromadnom nešťastí

Úvodný obrázok zdroj: c1n3ma, Pixabay

Dopravná situácia na slovenských cestách je každým dňom poznačená mnohými nehodami. Pri tých najzávažnejších sa bojuje aj o desiatky ľudských životov. V prípade, že zranení nie sú pri sebe, ale na rôznych miestach, pomoc si vyžaduje každú sekundu. Nehovoriac o leteckých katastrofách či zraneniach vo vojne, kedy je potrebné čo najrýchlejšie zistenie počtu tých, čo prežili a ošetrenie najzávažnejších zranení. Pre takéto situácie sa prišlo na nový spôsob využitia umelej inteligencie. Autonómne vozidlá by mohli znamenať plynulejší chod na našich cestách a predísť možno viacerým nehodám. Tentokrát však môže umelá inteligencia, ako dron, pomôcť práve pri zisťovaní počtu osôb so známkami života.

Úspech z Austrálie

V riešení Univerzity Južnej Austrálie využil tím obľúbený (niektorými zavrhovaný) dron, ktorý pri pohľade na zranených ľudí určí, či ide o živého človeka. Prvé pokusy, iných riešení, na základe termo kamery, boli vo veľkej miere úspešné. Fungovali však na výšku 3m nad zraneným a spoliehali sa na zmenu farby pokožky človeka či teplotu tela, čo vôbec nebol smerodajný parameter v teplejších oblastiach. Takisto si neporadili v prípade, ak mal človek napr. termo oblečenie prípadne oblečenie s tepelne odolnou vrstvou.

dron; umela inteligencia; hromadne nestastie; nehoda

Zdroj: Pexels, Pixabay

Riešenie z austrálskej univerzity prináša efektívnejší model vďaka výške, z ktorej je dron schopný ľudí zamerať, a to z 4-8m oproti pôvodným 3m. Dron sa zameriava aj na najjemnejší náznak dvíhania hrudníka a pri testovaní úspešne označil živých ľudí spomedzi figurín.

Testovanie síce prebiehalo za pekného počasia so slabým vetrom a úspešnosť bola 100 %, no univerzitný profesor Javaanom Chahlom verí, že po natrénovaní v horších podmienkach bude systém riešením pre hromadné nešťastia, kde je rozhodujúca každá sekunda. Jeden dron zastane prácu viacerých zdravotníkov, ktorí sa následne môžu presunúť po rýchlom zhodnotení situácie k najzávažnejším zraneniam. Chahlom si myslí, že tento systém založený práve na pohyboch hrudníka je prelomovým riešením. Keď sa dorieši úspešné natrénovanie identifikácie aj sčasti zakrytého tela, pôjde naozaj o revolučný objav.

Zdroj: UNISA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *