Zaujímavosti

RiskCardio predikuje kardiovaskulárnu smrť

Úvodný obrázok zdroj: Gerd Altmann, Pixabay

Jednou z oblastí uplatnenia umelej inteligencie je zdravotníctvo. Úspešné pokusy evidujeme pre duševné choroby ako schizofrénia alebo nádorové ochorenia . Najnovšie experimenty sa zamerali na poruchy srdca s využitím signálu z EKG. Samozrejme je v pozadí práca strojového učenia. Bez pochyby sa pustili do trénovania umelej inteligencie, keďže je vhodná na prácu všeobecne s obrovským množstvom dát za účelom nie len klasifikovania, ale aj predikcie. V tomto prípade predikcia znamená záchranu ľudského života pred následkami kardiovaskulárneho ochorenia.

Rakovina vs. infarkt

Ak by sme spravili prieskum, väčšina ľudí má zrejme strach z nádorového ochorenia, no pravdou je, že častejšia smrť je spôsobená práve zlyhaním srdca. Infarkt alebo mozgovú príhodu vedia lekári identifikovať a pacienta zachrániť, ak je mu pomoc podaná včas. Riziko však nečíha len na tých, ktorí nestihnú prísť do nemocnice, ale aj na tých čo zažili akútny koronárny syndróm (AKS). Pokiaľ sa stav opakuje, upchatie cievy spôsobí odumieranie príslušnej časti srdcového svalu. Vtedy nastáva stav, ktorému hovorím akútny infarkt myokardu. Ani po príchode do nemocnice už väčšinou danému pacientovi niet pomoci.

infarkt umela inteligencia predikcia kardiovaskularna smrt

Zdroj: succo, Pixabay

Jediným opatrením by bolo včasné upozornenie na zhoršujúci sa stav. Existujúce riešenia pracovali na báze externých znakov ako sú vek a hmotnosť pacienta, ktoré výsledky skresľovali. Presnejšie riešenie ponúka experiment tímu z laboratória CSAIL inštitútu MIT. Prostredníctvom strojového učenia sa ich systém RiskCardio zameriava na signál EKG a počas 15 minút zaradí pacienta do rizikových kategórií. Systém pracuje iba so samotnou aktivitou srdca. Ak pacient trpel syndrómom AKS, počas testovania dokázal systém určiť, či im hrozí kardiovaskulárna smrť v priebehu nasledujúcich 30, 60, 90 alebo 365 dní. V najkritickejšej štvrtej skupine sa vyskytli pacienti, ktorí mali sedemnásobnú pravdepodobnosť úmrtia oproti najnižšej prvej skupine. Podľa zaužívaných meraní však toto riziko bolo iba trojnásobné.

Výhliadky

V budúcnosti tím dúfa, že nástroj RiskCardio bude rozšírený o špecifiká podľa vekovej kategórie, pohlavia či etnickej príslušnosti. Taktiež plánujú rozlúštiť viacero medicínskych prípadov s nedostatočne označeným dátami, aby mohli rozšíriť možnosti systému. V tomto prípade spĺňa umelá inteligencia presne svoj účel – slúžiť ľudstvu a vykonávať všeobecné dobro.

Zdroj: News MIT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *