Magazín

Čo môže urobiť umelá inteligencia pre včelárstvo?

Úvodný obrázok zdroj: marian anbu juwan, Pixabay

Sladíte medom, ale viete si pomôcť aj inou náhradou? Počuli ste aj o pozitívnych účinkoch včelieho peľu? Sú ľudia, ktorí spojenie počujú prvýkrát a malého živočícha vyslovene  „nemusia“. V období zimy si teda môžu vydýchnuť a počúvať namiesto bzukotajúceho hmyzu vŕzganie snehu pod nohami. Na dôležitosť včiel nenápadne poukazuje napr. aj známa kapela Red Hot Chili Peppers, schválne, kliknite na ich web stránku, vidíte ich? Význam včiel nespočíva len v ich produktoch, ktoré užívame. Základnou opeľovacou funkciou sa dostávajú na vrchol rebríčka v dôležitosti. Aký význam má pre včelárstvo umelá inteligencia?

Včely žijú v mnohopočetných spoločenstvách, a preto je každé ochorenie v úli kritické. Známy parazit je malý kliešť Varroa destructor, ktorý sa živí a deformuje zárodky včiel. Pri strate jedného úľa tak môžeme vyčíslovať škodu v stovkách Eur. Včasná diagnóza je teda záchranou nie len života včiel, ale aj financií včelára.

vceli plast; vcely; med

Zdroj: Mel Gama, Pixabay

Inteligentný úľ

Izraelská začínajúca firma Beewise v spolupráci s produktami NVIDIA vyvinula výnimočné riešenie. Úľ, v ktorom používa umelú inteligenciu na detegovanie škodcov. V prípade, že má včelár stovky či tisíce úľov a nakazený úľ sa nachádza niekde na konci radu, nemusí prísť záchrana včas. Situácia by však nemala nastať v tomto inteligentnom úli, nakoľko by po detekcii poškodeného jedinca mala umelá inteligencia navrhnúť účinné opatrenia, napr. podanie pesticídov či separáciu a karanténu napadnutého úľa.

Projekt izraelskej spoločnosti používa vo výsledku konvolučné neurónové siete, ktoré klasifikujú jedincov v úli. Rekurentné neurónové siete navrhnú v prípade zistenej prítomnosti škodcu optimálne riešenie. Tento inteligentný úľ sleduje včely bez prestávky, CEO spoločnosti Saar Safra, ho preto volá „eyes on the hives, 24/7“ (oči na úľoch 24/7) a je na neho patrične hrdý. Nápravné opatrenia májú byť vykonané čiastočne bez zásahu človeka, robotom, pomoc teda prichádza okamžite po spozorovaní škodcu a vyhodnotení celkového ohrozenia pre úľ. Pre včelárstvo predstavuje tento nápad ohromnú pomoc.

Ak je pre vás malý živočích nepríjemný, len ho odožente. Ich strata je pre ľudí v konečnom dôsledku nevyčísliteľná. Umelá inteligencia vie včelu v niektorých prípadoch vyliečiť, oživiť sa ju však zatiaľ nepodarilo.

 

Zdroje: Blogs Nvidia, MPSR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *