ZaujímavostiZdravotníctvo

AI nástroje v stomatológii

Úvodný obrázok zdroj: Umanoide, Unsplash

Lekári svoj postup zakladajú často na RTG snímkoch, ktoré vyhodnocujú pred začatím zákroku. Na päty im však šliapu neurónové siete, ktoré sa v AI nástrojoch používajú. A možno vás prekvapí, že ich nájdete aj v zubných ambulanciách.

Áno či nie?

Zažili ste situáciu, keď sa zubár zmýlil, spravil zákrok, pričom druhý špecialista nevidel dôvod na jeho vykonanie? Alebo sa vám rozpadol zub kvôli vnútornému kazu a iný lekár videl jeho zárodok kazu už na staršej snímke? Názor špecialistu je založený na skúsenostiach a faktoch, ale často hrá úlohu aj subjektivita. Váš zub to už nezachráni, no včasná a správna diagnostika môže zachovať tie ostatné.

AI nastroj stomatologia

Zdroj: LionFive, Pixabay

Ako teda zlepšiť starostlivosť o chrup, aby ste nemenili svojho zubára? Stačí, ak bude patriť medzi tých, ktorí začali používať AI nástroje. Využitie konvolučných neurónových sietí (CNN) poskytuje pri hodnotení RTG snímok výborné výsledky. Samozrejme, zatiaľ si neporadí so všetkými anomáliami či zvláštnosťami.

Nie je zub ako zub

Ak ste mali tú česť vidieť zub mimo svojho obvyklého miesta, isto vám neuniklo, že korene jednotlivých zubov sú odlišné. Pri zadných zuboch, tzv. stoličkách, sa korene líšia nie len počtom, ale aj tvarom či usporiadaním. Niet sa teda čo diviť, ak sa objavia chybné výsledky AI nástroja. Ako to však v prípade využívania nástrojov umelej inteligencie býva, ide o nástroj podporný, ktorý má špecialistom pomôcť, nemá ich nahradiť.

AI nastroj stomatologia

Zdroj: Quang Tri Nguyen, Unsplash

AI nástroj môže odhaliť začínajúci kaz, aj eliminovať náročné procesy predstavujúce záťaž pre organizmus pacienta. Napríklad pri ochorení koreňového kanálika so správnym ošetrením pacient o zub nepríde. V praxi podstúpi CBCT vyšetrenie (počítačová tomografia kužeľovým lúčom), ktoré však vyžaruje vyššiu dávku žiarenia. Z tohto dôvodu sa nevykonáva bežne pri každom vyšetrení. Využitie AI nástroja spočíva v klasifikácii počtu kanálikov zo získaných snímok, a tak nie je nutné CBCT vyšetrenie opakovať.

AI je nápomocná aj pri rozlišovaní typu parodontídy, kde na základe imunologických parametrov dokázala s presnosťou 90 – 98 % stanoviť, či ide o agresívne alebo chronické ochorenie.

Nedôvera   

Prijať nové trendy či technológie sa stretáva v spoločnostiach aj organizáciach často s váhaním až nedôverou. Po odstránení tohto nedostatku vás v budúcnosti možno ďalší rozpadnutý zub už neprekvapí.

Zdroje: Nazuby,  Canadian Dental Association

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *