Zaujímavosti

Predpovie umelá inteligencia IQ embryu?

Ako by ste reagovali, keby ste mali možnosť zistiť predispozíciu na vážnu chorobu? Potrebovali by ste vedieť jednoznačnú odpoveď áno / nie alebo by ste sa uspokojili aj s vyjadrením v percentách?

Profesor Michigenskej univerzity a spoluzakladateľ spoločnosti Genomic Prediction, Stephen Hsu,  sa od roku 2010 zaoberal strojovým učením, ktorým sa snažil spolu so zakladateľom Genomic-u predpovedať fenotypy (súbor vonkajších znakov jedinca) z množstva genómov (súbor chromozómov). V genetike sa našiel už na škole.

Teraz v jeho laboratóriu analyzujú odborníci s podporou umelej inteligencie genotyp, ktoré časti majú aký vplyv na rozvoj civilizačných chorôb. Dokonca už predstavili štúdiu vplyvu kvantitatívnych znakov (hustota kostí či výška človeka) na predikciu rizika ôsmich chorôb ako onkologické ochorenia, cukrovka či Huntington.

zdroj: Gerd Altmann, Pixabay

Budete počuť jednoznačné áno?

Nie. Jeho tím je schopný predpovedať, že sa napr. budete nachádzať v 5 % populácie, ktorá má 5-10x vyššie riziko získania tejto choroby oproti „normálnym“ ľuďom.  Avšak aj to môže niektorým, v prípade skorej diagnostiky, zachrániť život.

Zachrániť… A čo tak nad ním rozhodovať?

Profesor si totižto myslí, že najlepšie je začať už od embrya a tak poskytnúť páru informácie o potenciálnom dieťati pri embryu, ktoré si pri umelom oplodnení vyberie (IVF). Na scénu však prichádzajú otázky, či je to etické. Aký závažný je napr. rozdiel 3 %, kvôli ktorému nedá pár šancu druhému embryu?

Rovnako otázna je aj dostupnosť. Skríning rizík by určite nebol pre všetkých. Podľa Hsua ide však len o politiku, ako majú jednotlivé štáty riešené zdravotníctvo. U nás napr. poisťovne preplácajú 3 cykly IVF.

zdroj: Elena Kontogianni, Pixabay 

Diskriminácia?

Medzi skúmanými chorobami je aj nízka duševná schopnosť, ktorá môže súvisieť s postihnutím a nízkym IQ. Nie je ale diskriminácia selektovať embryo na základe IQ? Hsu má názor, že keď rektor vyberá medzi uchádzačmi podľa stanovených kritérií, budúci rodičia majú rovnaké právo vybrať si medzi embryami.

Mnohým však napadla otázka, či by mohli predvídať vysoké IQ. Aký by to malo účinok? Mali by páry záujem mať viac detí alebo by bolo „prekliatie“ mať príliš nadané potomstvo?

Každopádne si Hsu myslí, že ešte nie sme pripravení na takéto možnosti predikcie. Minimálne, nie všetky štáty. Verí, že začlenenie takejto predikcie do zdravotníctva a otázok IVF, je len otázkou niekoľkých rokov.

Zdroj:

https://www.genengnews.com/insights/polygenic-risk-scores-and-genomic-prediction-qa-with-steven-hsu/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *