Zaujímavosti

Prešľapy umelej inteligencie

Experti nikdy netvrdili, že je umelá inteligencia dokonalá. Skôr naopak, mali obavy ohľadne výšky financovania projektov, dôsledkov, ktoré môže jej konanie spôsobiť či negatívneho vyplyvu na spoločnosť. Zatiaľ ste mali možnosť čítať o sľubnej budúcnosti umelej inteligencie. Teraz sa poďme pozrieť na prešľapy, ktoré sa jej v minulosti podarili.

1. Problémové obrázky v datasete, júl 2019

ImageNet sme spomínali ako dobrý zdroj v článku . Z tohto datasetu bola zámerne vybraná podmnožina 7500 obrázkov, pričom tieto obrázky neboli nijako modifikované. Pri snahe identifikovať, čo sa na daných obrázkoch nachádza, zlyhala umelá inteligencia až v 98 % prípadoch.

2. Zlyhanie Google+, apríl 2019

Toho roku ohlásila spoločnosť Google ukončenie sociálnej siete Google+. Okrem nízkej návštevnosti však zaznamenali dva veľké úniky dát, ktoré však vraj neboli zneužité žiadnou treťou stranou.

zdroj: Tumisu, upravené, Pixabay

3. Nepresvedčivé argumenty AI, február 2019

Umelú inteligenciu zapojilo IBM aj do diskusie v San Franciscu, ale o dotovaní predškolských zariadení svojimi tvrdeniami neporazila aktuálneho šampióna. Aby boli vraj výsledky férové, navrhovali niektorí prítomnosť umelej inteligencie aj v hľadisku.

4. Hotel s obsluhujúcimi robotmi január 2019

Pri nedostatku atrakcií v okolí môže byť hotel jednou z nich. To si povedal jeden japonský hotelový reťazec, no skončil s negatívnou odozvou. Robot sa pokazil, keď sa namočil, iný zas zobudil hosťa počas spania, lebo bral jeho chrápanie ako rozkaz a žiadal ho, aby ho zopakoval.

 

5. Priradenie nesprávnej tváre, november 2018

V Číne prenáša umelá inteligencia fotografie nezodpovedných chodcov na verejnú obrazovku. Faux-pas sa jej podarilo, keď namiesto daného chodca priradila tvár čínskeho miliardára.

6. Nevedomosť Watsona, júl 2018

Watson (IBM) snáď vie skoro všetko. Jeho rady ohľadne rakoviny lekári „zvozili“ pod čiernu zem. Nedokázal poskytnúť vhodnú liečbu podľa diagnózy.

7. Úplne mimo pri FIFA svetovom pohári 2018, jún 2018

Umelá inteligencia predpovedala výsledky svetového pohára ďaleko od skutočnosti. Faktory ako vlastný gól či nezhody medzi hráčmi sa ťažko predikujú a predpovede tak nemali šancu.

zdroj: Ronny K, Pixabay

8. Nehoda auta s autonómnym riadením, marec 2018

Najzávažnejší prešľap je jednoznačne strata ľudského života, spôsobená autonómnym riadením auta spoločnosti Uber. Ktovie, či nehodu spôsobila len tma a neosvetlená chodkyňa, alebo by „skrat“ nastal aj za bieleho dňa.

Ako sme aj spomínali v článku o jej histórii, umelá inteligencia si už prešla dvomi obdobiami, kedy jej aktivity boli úplne zastavené. Hrozí jej to opäť? Či tentokrát ani nezdary a neutíchajúce obavy nezastavia rozbehnuté výskumy?

 

Zdroj:

https://medium.com/syncedreview/2018-in-review-10-ai-failures-c18faadf5983

https://thenextweb.com/artificial-intelligence/2019/07/18/ai-fails-to-recognize-these-nature-images-98-of-the-time/

https://www.analyticsindiamag.com/top-8-biggest-failures-of-ai-in-2018/

https://www.lexalytics.com/lexablog/stories-ai-failure-avoid-ai-fails-2019

https://www.scmp.com/news/asia/east-asia/article/2182295/ai-fail-japans-henn-na-hotel-dumps-annoying-robot-staff-hires

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *