Magazín

Ako začať s umelou inteligenciou – Tipy

„Minimálne rok alebo dva roky praxe.“ Túto požiadavku snáď eviduje každý, kto aspoň raz menil prácu. Niekedy je to len vec taktiky – vyfiltrovať nepriebojných ľudí. Väčšina pozícií nemá čas na zaúčanie od základov, ak nejde o juniorskú pozíciu ako v informatike. Pokiaľ teda nemáte skúsenosti so strojovým učením, prípadne sa chcete venovať umelej inteligencii, ale neviete, kde začať, ukážeme vám pár možností.

Pekne od Adama

Klasický scenár, ktorí mnohí preferujú, je prihlásiť sa na vysokú školu. Umelá inteligencia u nás ešte nie je rozšírený odbor, ale doktorandské štúdium ponúka Slovenská technická univerzita v Bratislave.  Štúdium však trvá 3 až 5 rokov, podľa vybranej formy.

zdroj: Mari Smith, Pixabay

Druhou možnosťou sú kurzy, kvôli ktorým nemusíte cestovať, ale spravíte ich v pohodlí doma. Online kurzy sú aj bez poplatku, ak nepotrebujete certifikát. Všeobecne platí, čím viac certifikátov, tým lepšie.

Tréning robí majstra

Ponúkame pár tipov, kde sa môžete do kurzu zapojiť online. Či už hľadáte len jemný doťuk znalostí, alebo sa chcete naučiť niečo nové.

Coursera  – vyhľadávač kurzov, ktorý ukazuje aj úroveň kurzu (začiatočník, pokročilý, atď). Vyhľadáte si zručnosť z umelej inteligencie, na ktorú sa chcete zamerať a vyhľadať kurz.

zdroj: snímka obrazovky, stránka coursera

Digitálna garáž Google – Google pripravil zadarmo kurz, jeden, ale za to v slovenčine – Pochop základy strojového učenia. Vyskúšate?

edX – vyhľadáč kurzov podľa témy alebo oblasti.  Dostupné sú základy umelej inteligencie aj konkrétne témy ako napr. Využite jazyka Python vo výskume. Treba si ale nastaviť voľbu kurzov, ktoré ešte len začnú.

Elements of AI– finsky experiment, ktorým chcú zbaviť hlavne fínske obyvateľstvo strachu z umelej inteligencie. Využili ho však záujemcovia zo stoviek krajín. Ponúka základy a napr. aj kurz Riešenie problémov umelej inteligencie.

zdroj: snímka obrazovky, stránka elementsofai

Simplilearn – aktuálne (9.8. 2019) ponúkajú 8 kurzov, väčšinou pre pokročilých, ale zaujímavosťou je kurz Inžinier umelej inteligencie, ktorý je komplex deviatich. Tomu však zodpovedá aj cena. 

Udemy – snaží sa prilákať učastníkov výraznou zľavou kurzov (9.8.2019 boli všetky za 19,99 Eur). Podľa recenzií a hodnotenia kurzov však za tú (pôvodnú) cenu stoja. Ponúkajú kurzy od základov po konkrétne témy ako napr. Neurónové siete v Jave.

Stránok s online kurzami existuje samozrejme viac, vždy si ale pozrite hodnotenie, aby ste neprišli nielen o čas, ale aj peniaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *