Zaujímavosti

Efektívne ohraničenie tumoru pomocou VBrain

Úvodný obrázok zdroj: Michal Jarmoluk, Pixabay

Nádorovým ochorením trpí na Slovensku desaťtisíce ľudí. V roku 2018 bola rakovina príčinou smrti vo vyše 28,5 % (15 501 prípadov) z celkového počtu úmrtí 54 293. Slovensko má bohužiaľ nelichotivú štatistiku pre nádorové ochorenie konečníka a pľúc. Systém s umelou inteligenciou v podaní bostonskej firmy Vysioneer, sa v taiwanskej pobočke zameral konkrétne na tumor umiestnený v mozgu, glióm. Správne ohraničenie je špecifickou záležitosťou. Snímky mozgu sú niekedy nejednoznačné, prípadne nedokážu ukázať malé lézie, ktoré okrem magnetickej rezonancie (MRI) lekári nevedia identifikovať. V takejto situácii sa pacientovi môžu neidentifikované lézie naďalej rozrastať a stav pacienta sa zlepší len dočasne, po vybratí najväčšieho tumoru.

Dôvodom prečo sa zamerali na efektívnejšiu diagnostiku je náročnosť ochorenia, ktoré prislúcha tomuto typu tumoru a množstvo času, ktoré proces ohraničovania zaberal. Ak sa totiž pri ožarovaní dostali len k pomernej časti tkaniva, malé percento buniek ostávalo stále v mozgu. Rovnaký problém nastal aj v prípade, keď zasiahli aj zdravé tkanivo bez zhubných buniek. Taiwanská pobočka Vysioneer sa rozhodla experimentovať s ohraničením tumoru známym pod pojmom kontúrovanie a vznikol nástroj VBrain.

MRI scan mozgu umela inteligencia

Zdroj: toubibe, Pixabay

Počas prípadovej štúdie sa chorému pacientovi s rakovinou pľúc rozšírila choroba aj do hlavy. Rádiológ odhalil jeden rozsiahlejší nález podľa skenu mozgu. Avšak dodatočné preverenie prostredníctvom VBrain lokalizovali ďalšie dva miniatúrne nálezy. S týmito výsledkami nasadil pacientovi vhodnejšiu liečbu.

VBrain je nástroj, ktorý dokázal zredukovať čas kontúrovania až 6x. Namiesto pôvodnej hodiny bolo ohraničenie vypracované behom 10 minút. Rádiológom ponúka objektívny prístup v prípadoch, kde odborníci nezdieľali rovnaký názor. Bonusom je práve lokalizovanie ložísk, ktoré MRI nie je schopné zaznamenať.

Nástroj spoločnosti Vysioneer bol trénovaný na 1500 snímkach z MRI a CT a vyskúšaný v Národnej taiwanskej univerzitnej nemocnici na reálnych pacientoch. Zameranie na ľudský mozog je začiatočným krokom. Postupne by radi poskytli priestor a možnosti systému na lokalizovanie a kontúrovanie nádorových ochorení aj v ďalších častiach tela. Podporný nástroj pri liečbe rakoviny vznikol v spolupráci so spoločnosťou NVIDIA, s ktorej produktami tím Vysioneer pracoval.

 

Zdroj: Nvidia blogs, ECIS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *