Udalosti

Zastúpenie umelej inteligencie na CES 2020

Úvodný obrázok zdroj: Arek Socha, Pixabay

Tento týždeň sa v nevadskom Las Vegas koná už 53.ročník konferencie CES. Ak ste nadšenci a priaznivci technológie, názov pre vás nie je nič neznáme. Pre tú druhú skupinu uvedieme, že ponúkajú inovácie pre známe riešenia z mnohých oblastí. Na dlhom zozname nájdeme samozrejme aj umelú inteligenciu.

CES v číslach

Na podujatie sa nechystajte, ak nemáte radi preplnené priestory – minuloročná návštevnosť bola ako dvojnásobný počet obyvateľov nášho Prešova. Avšak novinky zaujmú každého, nepotrebujete technické vzdelanie, aby sa vám niečo zapáčilo. Z umelej inteligencie toho roku na konferencii natrafíte na viacerých robotov, ale aj na virtuálnu clonu do automobilov od spoločnosti Bosch.

Las Vegas CES AI umela inteligencia

Zdroj: Hans Braxmeier, Pixabay

Virtuálna clona

Tím Bosch rozmýšľal, ako by sa vodičom dala okrem dostupných vymožeností jazda ešte viac uľahčiť. Nápad vznikol práve pri pohľade na nemotorné clony, ktoré často bránia vo výhľade. Inováciou okrem zapojenia umelej inteligencie vo forme sledovania pohybu tváre je aj vzhľad samotného produktu. Clona je priesvitná a má vodičovi ponúknuť možnosť výhľadu na vozovku. Ak by ste si ju však v provizórnej kabíne na konferencii vyskúšali, zistíte, že priehľadnosť nie je až tak vysoká ako uvádza propagačné video. Je to však sľubný začiatok a clona má potenciál ujať sa nie len v automobilovom priemysle.

Interaktívni roboti

Obe novinky pripomínajú hračky či podľa názvu alebo tvaru aj známe postavy z filmov. Reachy „open source“ robot, s ktorým si zahráte hry a je natrénovaný na uchytenie predmetov. Na druhej strane je Ballie z dielne spoločnosti Samsung, ktorý sa môže pýšiť prívlastkom pomocník.

Čoraz častejšie sa stretávame so smart domácnosťami a práve v nej ma Ballie miesto. Po prepojení na ďalšie spotrebiče vie okamžite zareagovať, napr. v prípade drobnej nehody vysypaného obsahu z misky, čo zapríčinil váš domáci miláčik – ako na uvedenom videu vyššie.

Ak by ste náhodou váhali, uvedieme pár oblastí, ktorým bola táto konferencia venovaná. Na svoje si prišli fanúšikovia športu, technologickí nadšenci riešení pre domácnosť a rodinu, náruživí hráči, ale svoje miesto mali aj 5G a IoT či blockchain.

Ak by ste o budúcich novinkách ste radi vedeli ako prví, CES uverejnil dátumy nasledujúcich konferencií:

  1. – 9. január 2021
  2. – 8. január 2022
  3. – 8. január 2023
Zdroj: CES

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *