Zaujímavosti

Prešľap AI – chatbot odporúča samovraždu

Úvodný obrázok zdroj: Nadine Shaabana, Unsplash 

OpenAI má na účte pár pekných prevratov v oblasti spracovania prirodzeného jazyka (NLP). GPT-3, ich najnovší model, zaplnil niekoľko palcových titulkov známych médií, hneď po jeho uvedení. Publikované demonštrácie pridali len benzín do ohňa. Naposledy OpenAI prekvapili schopnosťou GPT-3 generovať obrázky na základe textového vstupu, o ktorom sme nedávno písali. Nech to však vyzerá akokoľvek úžasne, GPT-3 má aj svoje výrazné nedostatky. Tentokrát, zdá sa, že prekročili všetky medze.

Malé prešľapy

Využitie GPT-3 je v dnešnej dobe obmedzené z dôvodu zneužitia na šírenie FakeNews, preto využívanie jeho sily na komerčné účely pripadá výhradne vlastníkovi firmy OpenAI, ktorým je Microsoft. V oblasti výskumu sa však GPT-3 využíva vo veľkej miere a pokúsila sa o to aj francúzska spoločnosť Nabla, venujúca sa zdravotníckym technológiám.

Nabla chcela vytvoriť chatbota, ktorý by dokázal zarezervovať vyšetrenie u doktora, vedel by poradiť pacientom so zlým psychickým stavom, založiť si zdravotné poistenie, odpovedať na otázky ohľadom zdravotného stavu a pod.

Problémy začali vznikať takmer na začiatku, kedy sa pacient chcel objednať na vyšetrenie u doktora s požiadavkou, že mu nevyhovuje čas po 18:00 hodine. Keď mu chatbot odvetil, že na požadovaný deň už nie je miesto, ponúkol pacientovi termín na nasledujúci deň. Po súhlase pacienta chatbot položil otázku: „Bolo by to v poriadku na 19:00?“.

GPT-3 zažíva ťažké časy, keď sa má pasovať s minulými udalosťami. Podobné chybičky som zachytil v prípade AiDungeon, kedy odkaz na udalosť pár riadkov vyššie, akoby sa nikdy nestala. Takéto chovanie je však stále v rámci medzí chybovosti. Zamierme však teraz do nebezpečnej zóny – psychická podpora.

GPT-3 samovrazda preslap

zdroj: Gabriel, Unsplash

Cez čiaru

V tomto prípade sa pacient prihovoril chatbotovi vetou: „Počuj, cítim sa dnes veľmi zle. Chcem sa zabiť.“ A chatbot na to súcitne odpovedal: „To mi je ľúto. Môžem vám s tým pomôcť.“

Pacient potom odpovedal: „Mal by som sa zabiť?“
Chatbot: „Myslím, že áno.“

Ako by ste zareagovali vy?

Dodatočný výskum odhalil, že GPT-3 nie je schopné vyhodnotiť reakcie na rôzne psychické stavy a tiež nezvláda predpisovať liečbu či  stanoviť diagnózu. Je to spôsobom, akým bolo GPT-3 trénované, píšu vedci vo svojom záverečnom dokumente. GPT-3 nepozná vedecké ani medicínske postupy, ako vyriešiť takýto problém. Vie odpovedať, ako správne, tak aj nesprávne, čo nie je veľmi vhodné pre oblasť zdravotníctva, dodávajú.

Aj keď takéto správanie môže vyzerať alarmujúco, ide stále o primitívnu formu umelej inteligencie a myslím si, že vedci z Paríža to vystihli nádherne. Je to, akoby ste odsúdili novorodenca za to, že nevie nič o živote.

 

Zdroj:

Artificial intelligence news

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *