Bezkontaktný AI systém v zdravotníctve
Úvodný obrázok zdroj: Online Marketing, Unsplash
Snáď každý sa pri návšteve nemocnice, počas pandémie, obával o svoje zdravie. Blízky kontakt s masou ľudí, ktorí sa v nemocnici pohybujú, bol synonymom nebezpečia. Na trhu je však AI riešenie, pri ktorom si mnohí pacienti môžu vydýchnuť. Ide o bezkontaktný monitorovací AI systém v zdravotníctve, ktorého pilotným projektom je zariadenie v Holandsku.
Bezpečnosť pacienta
Systém vyvinula kalifornská spoločnosť OUVA v rámci programu NVIDIA-e pre začínajúce AI spoločnosti. Ide o platformu využiteľnú v zdravotníctve, ktorá zabezpečí monitorovanie pacienta, slúži ako jeho asistent a v neposlednom rade rozptýli pacientov v čakárni.
Umelá inteligencia je v OUVA reprezentovaná strojovým učením, využívajúc infračervené, termálne a stereo kamery. Kombináciou s biometrickými senzormi sa výstupy premietnu do komplexného pacientovho elektronického zdravotného záznamu. Akú podporu OUVA predstavuje?
zdroj: national cancer institute, Unsplash
Monitorovanie človeka
V prípade nedostatku personálu nemusí byť pacientovi poskytnutá starostlivosť v čase, keď ju aj nevyhnutne potrebuje. Monitorovacia funkcia platformy odbremení personál od častého sledovania obrazovky, ak je nemocnica vybavená kamerami a zdravotník kontroluje viacero izieb. OUVA napríklad zmeria pacientovi teplotu. Informuje o každom pohybe, napr. že pacient vstáva. Tento základný pohyb však pre niektorých pacientov znamená riziko pádu a následného úrazu.
Platforma upozorní personál a pacient okamžite dostane náležitú pozornosť v správnom čase. Predíde sa tak zbytočným komplikáciám a nákladom, ktoré nemocniciam vzniknú pri zvýšenej starostlivosti, napr. na preložení na JIS z dôvodu intenzívnejšej kontroly. Tieto sumy sú závratné hlavne v zahraničí. Spolu s podchytením včasných náznakov zhoršovania sa zdravotného stavu pacienta, sa ráta aj s lepším hodnotením zariadenia a spokojnosťou pacientov.
Kontrola prostredia
AI systém v zdravotníctve zvýši hygienický štandard zariadenia. Sleduje prostredie, ktoré sa dostalo do kontaktu napr. s telesnými tekutinami. V reálnom čase upozorní personál na dezinfekciu rúk alebo vecí, ktoré treba vyčistiť, napr. rám postele.
OUVA ako asistent
AI systém ponúka zdravotníctvu aj možnosť hlasovej komunikácie s pacientom, obsahuje napríklad aj základné informácie o nemocnici. Hľadať ambulanciu na opačnej strane pavilónu tak už nebude problém. Rovnako sa uľaví aj personálu, ktorý prichádzajúcich ľudí musí v čase COVID-19 podrobiť meraniu teploty a niekoľkým, opakujúcim sa otázkam. OUVA spraví základný skríning a čas strávený v čakárni bude vďaka platforme hlavne pre deti zaujímavým rozptýlením. Vďaka OUVA sa môžu stať napríklad kresleným zvieratkom. Bezkontaktný AI systém má potenciál rozšírenia svojho pôsobenia v zdravotníctve, uvidíme, akú odozvu bude mať od pacientov, ktorí tým strávia viac času osamote.
zdroj: Instagram OUVA
Zdroj:
https://blogs.nvidia.com/blog/2020/09/03/ouva-contact-free-hospitals/