Magazín

Možnosti GAN sietí, realita či fikcia?

Úvodný obrázok zdroj: Gerd Altmann, Pixabay

Ak si zvyknete prezerať stránky, ktorých obsah vás zabaví či prekvapí, možno ste už narazili aj na stránku Thispersondoesnotexist. Po kliknutí na link sa vám na obrazovke zobrazí tvár osoby, zdá sa vám povedomá? Nemala by. Fotografie tvárí sú vytvorené umelou inteligenciou, a teda, ako uvádza názov stránky, daný človek neexistuje.

V akcii opäť GAN

Ruka v ruke s NVIDIA vznikol projekt, kde na pozadí nájdeme generatívne konfrontačné siete (GAN), ktoré dokážu vytvoriť dôveryhodne vyzerajúcu tvár osoby. Zmyselný pohľad, krivý nos aj odstávajúce uši. GAN vám po refreshe stránky ponúka rôzne tváre. Ale komu niečo také vôbec napadlo?

Nápad skrsol v hlave softvérového inžiniera Uberu – Philipa Wanga, ktorý chcel priblížiť schopnosti GAN a poukázal na ne naozaj špecificky. Výsledkom je skutočne zaujímavý dataset tvárí vo vysokom rozlíšení.

Na prvý pohľad ide možno iba o jednoduchú stránku, z ktorej na vás pozerá niečia tvár. Za všetkým však stojí náročná práca pri hľadaní architektúry generátora, ktorý má bohatšie výstupy ako existujúce riešenia. Pri opakovanom načítavaní stránky sa generuje obrázok tváre z 512 rozmerného vektora, vždy nanovo, od nuly. Zdokonalené výstupy sú vylepšené práve drobnými detailmi ako napríklad pehy.

Zaujímavé riešenia s GAN sieťami

GAN siete sú pomerne mladou technológiou, no ich využitie sa rozbehlo až v roku 2017, kedy dokázali generovať obrázky s rozlíšením 1024 x 1024 pixelov. Okrem negatívneho vplyvu, kedy sa takéto riešenie môže pretaviť napr. do rozšírenia deepfake, je využitie GAN sietí napr. v hernom priemysle alebo aj pri dizajne, ako sme spomínali v článku.

Vývojári v NVIDIA však vedia, že občas treba „vypnúť“ a zabaviť sa a na stránke spoločnosti ponúkajú ukážky prekvapivých projektov založených na GAN sieťach.

Milovníci zvierat si po vložení fotografie môžu pozrieť, ako by vyzeralo alter ego ich miláčika ako iné zviera, od mačky až po medveďa.

GAN siete projekt

zdroj: Instagram nvidia

Zo spomínaného herného priemyslu stavili na starú dobrú klasiku a oživili PAC-MANa, jedinečnosť riešenia však spočíva v tom, že ide o prvý model neurónových sietí, ktorý daný herný engine napodobňuje práve využitím GAN sietí.

Prostredníctvom GAN sietí treba uvažovať nad tým, čo je skutočnosť a čo fikcia. Ostáva dúfať, že zábava a zaujímavé riešenia budú prevládať nad hrozbou, ktorú predstavuje deepfake.

Zdroj:

https://interestingengineering.com/this-person-does-not-exist-website-is-a-creepy-look-into-the-future

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *