Zaujímavosti

Umelá inteligencia môže šetriť elektrickú energiu

Úvodný obrázok zdroj: minka2507, Pixabay

Zaregistrovali ste tričká s nápisom Nie je žiadna planéta B? Vyčerpávame našu planétu plytvaním jedla, vyhadzovaním šatstva či ignorovaním triedenia odpadu. Mohli by sme pokračovať, no spomenieme už len neefektívnosť využívania elektrickej energie. Ani u nás nie je výnimkou využívanie obnoviteľných zdrojov elektrickej energie. Nakoľko sú ale závislé od počasia, väčšinou ich domácnosť kombinuje alebo využíva so službami od dodávateľa elektrickej energie. Práve na nespoľahlivosť počasia sa niektorí experti zamerali a zapojili do práce umelú inteligenciu. Platforma nie je výsledkom len amerických expertov, na trhu je aj európske riešenie zo Španielska. Získané dáta zo satelitov využívajú v kombinácii s podporou systému založeného na umelej inteligencii. Slúži na presnejšiu predpoveď získanej elektrickej energie.

zdroj: Free-Photos, Pixabay

Drahocenný čas

Keď ide o kuchynské spotrebiče či drobnú elektroniku, aj dlhodobejší výpadok môže byť znesiteľný. Ale v prípadoch, kedy medicínske prístroje držia pacientov pri živote, ide doslova o sekundy. Dlhodobý náhradný zdroj energie pre nich neexistuje. Hovoríme o prístrojoch poskytujúcich pacientovi prísun kyslíka alebo napr. pripojenie na tzv. dialýzu.

Jednou z ohrozujúcich situácií je živelná pohroma, ktorej následný dlhodobý výpadok máva pre mnohých ľudí „závislých“ na elektrickej energii fatálny účinok. Keď pacienti prichádzali do nemocnice, často nemali dostatok dostupných náhradných zdrojov, aby dokázali pomôcť každému.

Prevenciou boli neskôr zoznamy pacientov, ktorí si takúto pomoc vyžadovali a v prípade nehody už nemocnice vedeli, koľkým treba pomoc poskytnúť. Ako to však býva, papierové záznamy neboli presné. S použitím umelej inteligencie vznikla informačná mapa HHS emPower, ktorá zhromažďuje údaje o ohrozených pacientoch. Po prvých štúdiách a oslovení pacientov mali nahlásený dopyt po implementácii do virtuálnych asistentov Google či Alexa. Táto požiadavka umožnila záhranárom promptne reagovať na volanie o pomoc v prípade, keď bol pacient zranený. Obsluha zariadenia ako tablet či mobilný telefón vyžadovala viac úsilia ako vyslovenie hlasového povelu.

zdroj: J Lloa, Pixabay

Menej je viac

Nezáleží, či máte útulný malý bungalov alebo niečo väčšie. Ak sa dá vaša domácnosť označiť ako smart, asi vám záleží na spotrebovaných kW. Pri rozmernejších priestoroch musíte rátať logicky aj s vyššou spotrebou elektrickej energie. A to môže byť kameňom úrazu hlavne pre podnikateľov. Keby ste im ponúkli možnosť optimalizovať náklady, zrejme máloktorý odmietne. Ako na to v prípade, že neviete nájsť správnu možnosť pri ich zníženie?

Jednu z možných odpovedí ponúka práve umelá inteligencia. Kalifornská technologická spoločnosť Verdigris ponúka nástroj na efektívne využívanie elektrickej energie. Po trojmesačnom používaní reportoval W hotelu (San Francisco) výsledky sledovania používania elektrickej energie v kuchyni. Identifikovaná neefektívnosť stála hotel ročne $13 000.

zdroj: EMERJ, AI Trends, AI Trends

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *