Robotika

Koniec nekonečného kosenia v horúčave vďaka AI

Úvodný obrázok zdroj: Khusen Rustamov, Pixabay

Ste typ človeka, čo hľadá riešenie ako sa prispôsobiť novým podmienkam alebo ten, čo je nespokojný a na každú stranu hovorí, že toto nie je nič pre mňa? Keď sa havajčan Terry Olkin presťahoval do Colorada, nebol nadšený, keď napadol sneh. Keďže ho nikdy nemusel odpratávať, nechcelo sa mu to riešiť ani v novom domove. Nápad, či ešte neexistuje stroj, čo urobí prácu za neho, sa pozdával aj jeho známemu Mikovi Ottovi. Spolu založili firmu Left Hand Robotics a začali pracovať na AI zariadení, ktoré by túto otravnú činnosť vykonalo namiesto nich.

2in1

Z nápadu teda vznikol RT-1000, prvý autonómny stroj, ktorý sa okrem snehu postará aj o nepokosenú trávu. Odhŕňač a kosačka v jednom spracováva obraz prostredia prostredníctvom 6 kamier, radaru a lidaru. Dokáže tak detegovať predmety a osoby, a zaistiť, aby sa od nich pohyboval v bezpečnej vzdialenosti. Jeho presnosť je na vzdialenosť centimetra a nezáleží, či ste si jeho služby objednali cez deň alebo v nočnej hodine.

Zariadenie je vyhotovené tak, aby sa dali pripojiť či odobrať potrebné súčasti podľa zmeny počasia. Zimné obdobie dokáže „vydedukovať“ napr. z pripojenej rotujúcej metly a zároveň sa nastaví aj typ senzoru, ktorý treba v danom počasí použiť (radar). Vďaka jeho prepojeniu s cloudom si sám vie vytvoriť vlastnú digitálnu mapu okolia, na základe ktorej si potom sám dokáže určiť optimálnu trasu. Obyvatelia majú prístup do systému a po prihlásení zaznačia, aby sa stroj zastavil aj pred ich domom. Zákazník jednoducho vyznačí zoznam činností, ktoré má stroj vykonať. Ročným poplatkom získavajú obyvatelia prístup do systému podľa úrovne služieb, ktoré od RT-1000 potrebujú.

Výhody

Cesta k finálnej podobe produktu uvádzanej na trhu nebola ľahká. Náročné bolo napríklad nastaviť senzory tak, aby dokázali pracovať v rôznych snehových podmienkach. Rovnako museli vyriešiť, čo robiť v prípade straty signálu, spojenia. Riešenie našli v snímaní kolies a sledovaní rýchlosti kolies, vďaka čomu majú prehľad o zariadení v prípade, keď je signál GPS tienený. Jeho precíznu prácu dosiahli použitím RTK GPS (kinematická metóda v reálnom čase). 1,5 hodiny prevádzky stroja tak nahrádza 12 hodín ľudskej práce a dokonca si môžete vybrať z viacerých vzorov kosenia.

Pri každom výjazde vyhotovuje záznam pred a po vykonaní úprav. Fotografie uložené na cloude tak slúžia ako podklady, ak treba prehodnotiť nastavenia stroja, aby bol dôkladnejší v svojej práci alebo aj ako dôkazový materiál v prípade špekulatívneho zákazníka. Treba však dodať, že RT-1000 je stavaný na úpravu veľkých plôch, je tak vhodný napr. na školské areály či otvorené priestranstvá.

 

 

Spoločnosť Husquarna sa pochválila tiež svojimi plánmi a v roku 2021 chce predstaviť svoju autonómnu kosačku. Autonómne zariadenia v kombinácii s algoritmami umelej inteligencie nám môžu svojimi aplikáciami uľahčiť život. Cloudová robotika je tak odvetvie, o ktorom budeme ešte počuť.

Zdroje: Blogs Nvidia, OEM – Off Highway

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *