Zaujímavosti

Rýchla lokalizácia požiaru vďaka umelej inteligencii

Úvodný obrázok zdroj: skeeze, Pixabay

Nový koronavírus nie je jediná hrozba, ktorá sa v týchto dňoch valí svetom. Jar prináša okrem teplých dní aj túžbu upratať si domov aj okolie. So suchou trávou sa občania vysporiadavajú po svojom, vypaľujú ju. Oheň majú väčšinou pod kontrolou, keďže sú vypaľované územia malé. Avšak úmyselné založenie požiaru, ale aj zásah prírody v rozľahlejších oblastiach, si často vyžaduje prácu aj desiatok hasičov. Naposledy, v septembri 2018, zničil v Kalifornii oheň vyše 22 000 domácností a vyžiadal si stovku obetí. Aké AI riešenie našli pre tento problém?

Rýchlosť a efektívnosť

Prácu vyšetrovateľa v tomto prípade nevykonáva. Umelú inteligenciu začlenila spoločnosť Descartes Lab zo Santa Fe do procesu lokalizovania požiarov. Reč je o rýchlej pomoci pri spozorovaní požiarov, nakoľko sa požiare v amerických oblastiach ohlasujú občanmi alebo zo strážnych veží. Motoristi alebo piloti však nahlasujú požiar v približnej oblasti, ktorú musia zásahové jednotky ešte prehľadať. Rovnako je ťažké lokalizovať požiar zo strážnej veže vzdialenej niekoľko kilometrov, nehovoriac o výskyte nočného požiaru.

poziar les umela inteligencia detekcia

zdroj: skeeze, Pixabay

Ak sa požiar nahlási do prvej polhodiny od vzniku, je to ešte akceptovateľný čas na rýchly zásah. AI nástroj od Descartes informuje kompetentných do 9 minút od získania satelitných snímok. Snímky vyhodnocuje pomocou viacerých algoritmov, ktoré porovnávajú vzhľad krajiny v priereze času, berú do úvahy teplotu oblasti či smer vetra.

Využiteľný pre každého?

Ako každé riešenie, nemusí byť vhodné pre každú oblasť. Prekážkou však nie je hustota lesa či prítomnosť vodnej hladiny. Ide o osoby, ktorým sa v jednotlivých oblastiach požiare nahlasujú. V štáte Nové Mexiko je z AI nástroja zasielaná správa strážnikom, ktorý ho však musia oznámiť príslušnému regionálnemu úradu starajúcemu sa o dané územie, aby výskyt ohňa overil. Až následne sa povolajú do služby dobrovoľní hasiči danej oblasti. Záleží aj na postupe, ako postupujú v danom štáte proti požiaru. AI nástroj tak informuje kompetentných včas, avšak finálne rozhodnutie môže byť vyslovené aj po spomínanej pol hodine.

Samozrejme spoločnosť Descartes Lab priznáva aj problémy, ktoré musia ešte vyriešiť, a to vodné plochy či veľké skaly, ktoré vykazujú po zahriatí slnkom takisto vysokú teplotu. Nástroj si však strážcovia území pochvaľujú. Posúďte sami, od júla 2019 im pomohol lokalizovať vyše 6200 požiarov. Kto vie, či by sa osvedčil aj u nás a zachránil by napr. aj slovenské pamiatky poškodené ohňom.

 

Zdroj: Edition CNN

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *