Svätý grál sa našiel a my sme toho svedkami
Úvodný obrázok zdroj: Instagram pourlascience
Moderná civilizácia bola schopná odhaliť tajomstvá nášho sveta v takej miere, ako žiadna iná pred nami. Existoval však jeden problém, ktorý sa nám nedarilo pokoriť – skladanie bielkovín. Inými slovami, ako sa tenký pásik amino-kyselín sformuje do komplexnej štruktúry, ktorá je základným stavebným blokom prírody? Ak by sa nám toto podarilo, zmenilo by to naše chápanie sveta okolo nás. Možno ste si všimli, že píšem „existoval“… A mám na to dobrý dôvod, pretože len pred krátkym časom sa spoločnosti DeepMind toto tajomstvo podarilo pomocou AI odhaliť.
Písal sa rok 1994 a pár vedcov sa rozhodlo zorganizovať CASP1 – súťaž, ktorá by prinútila ostatných vedcov zaujímať sa viac problémom bielkovinového skladania. Cieľ bol jasný, dosiahnuť minimálne 90% úspešnosť v predikovaní štruktúry bielkovín na základe série amino-kyselín. Trvalo 22 rokov kým sa dosiahlo väčšieho pokroku, ktorý mal na svedomí DeepMind. Prvá verzia AlphaFold však dosiahla úspešnosť sotva 70 %.
V DeepMind verili, že dokážu dosiahnuť lepšieho výsledku a k riešeniu boli bližšie než kedykoľvek predtým. Predtým, než prepukla celosvetová pandémia a kancelárie spoločnosti v Londýne spustli. Vtedy sa im naskytla príležitosť otestovať svoj model na špecifickom proteíne Orf8, čo je bielkovina vírusu SARS-Cov-2. V momente, keď biologické laboratóriá publikovali štruktúru Orf8 a v DeepMind ju porovnali so svojou predikciou, výsledky boli priam neuveriteľné – AlphaFold2 dosiahol úspech s presnosťou 94 %. Ostávala im už len posledná skúška – CASP14. A však, vy už viete, ako tento príbeh končí.
Problém bielkovinového skladania sa často prirovnáva k Svätému grálu na poli biológie. Nájdenie odpovede otvára dvere k množstvu aplikáciám reálneho sveta, ako je výskum v oblasti liekov, porozumenie rôznym chorobám, spôsoby liečby rakoviny, a to menujem len zopár. Použitie je neobmedzené. DeepMind konzistentne prekonáva očakávania. Riešenie, ktoré AlphaFold2 poskytlo svetu iba podtrhuje fakt, že žijeme v zlatom veku umelej inteligencie, kde počítač za vás dokáže napísať esej alebo dokáže z bielkovín „vytvoriť“ hudbu.
A načo je to dobré?