Deepfake – zábava či hrozba
Ak sa vám páčia maľby určitého autora, kde sa nachádza aj postava, no nepáči sa vám jej výraz, táto správa poteší práve Vás. Ruské laboratórium umelej inteligencie Samsung predstavilo v máji možnosť zmeniť fotku či maľbu v pohybujúci sa obraz. Zamračená tvár sa bude usmievať a úsmev môže byť premenený na údiv.
Ako to funguje?
Vedci využili hlboké strojové učenie v podobe neurónových sietí, preto danú techniku nájdeme pod pojmom “deepfake”. Ako vstupy pre učenie tejto umelej inteligencie boli použité reálne obrázky s rôznymi výrazmi tvárí. Zmenená postava na maľbe má tak výraz reálnej tváre. Aj keď ešte bude treba systém doladiť, už teraz vyzerá na prvý pohľad výsledok dôveryhodne.
Zaujímavejšie by bolo z takého statického obrázka spraviť video. Dá sa to? Môže ožiť slávna Mona Lisa? Pozrite si video Egora Zakharova, ktoré uverejnil The Telegraph a posúďte sami:
Spomenieme, že modely neurónových sietí bežne potrebujú niekoľko tisíc vstupov. Vývojári laboratória Samsung však systém navrhli tak, aby pri tvorbe videa stačil programu jediný obrázok konkrétnej maľby. Zároveň treba dodať, že v prípade Mony Lisy sa dá oživiť iba hlava, nie akákoľvek iná časť tela.
Aké môžu byť následky?
Okrem úpravy videí s maľbami vieme úplne rovnako vytvoriť aj videá s reálnymi ľuďmi. Táto technika sa teda dá veľmi ľahko zneužiť pri tvorbe falošných správ. Do úst osoby sa dajú vložiť slová, ktoré nikdy nepovedala, alebo ich povedal niekto iný a problém je na svete. Dajme tomu, že niekto vytvorí video, kde Donald Trump povie niečo o obchodnej vojne s Európskou úniou alebo video, kde sa Vladimír Putin vyjadrí o tom, ako Rusko podporuje konflikt na Ukrajine. Následne to publikuje na internete. Keďže tieto videá už sú takmer na nerozoznanie od reality, mnohí ľudia tomu môžu uveriť. A aké to môže mať následky si už skúste predstaviť sami.
Zdroj: pixel2013, Pixabay
Zdroje:
https://www.wired.com/story/deepfakes-getting-better-theyre-easy-spot/