Afrika. Budúcnosť umelej inteligencie?
Začať s výskumom v oblasti umelej inteligencie si žiada prispôsobiť sa podmienkam v jeho okolí. A prečo s ním niekde začínať? Treba vedieť využiť príležitosť. A tak vznikol workshop “Data science Africa” s premiérou v roku 2013. Zakladatelia sa snažia prepojiť postupne rozvíjajúcu sa sieť výskumníkov v oblasti vedy o dátach.
Kde sú začiatky?
Už podľa názvu workshopu ste správne dedukovali, že na mušku si vzali medzinárodné spoločnosti ako Google a IBM africké mestá. Nairobi (Keňa), Johanesburg (Juhoafrická Republika), Akra (Ghana), začali v nich s analýzou prostredia a následne navrhli užitočné riešenia.
Zdroj: upravené, WikiImages, Pixabay
Okolie výskumu
“Správne vidieť a objektívne pomenovať problémy tak, aby na ne veda a inžinieri vedeli odpovedať. Dobrá technológia je iba prvá polovica,” to je názor aj Charity Wayuaovej z IBM Nairobi.
Správne videli aj vedci z IBM v Johanesburgu. Zistili, že ohlasovanie dát o rakovine vláde trvalo približne 4 roky, v porovnaní s dvomi v USA. Obrovské zdržanie spôsobili neštruktúrované dáta patológie, ktoré museli potom experti triediť prípad od prípadu podľa početných skupín rakoviny. Následne bol behom dvoch rokov predstavený model strojového učenia, ktorý klasifikoval záznamy namiesto ľudí.
V inom prípade, pred založením Google pobočky v Ghane, experti pomohli poľnohospodárom novou aplikáciou. Deteguje poškodenie africkej najrozšírenejšej plodiny juky. Farmár nepotrebuje ani neustále pripojenie na internet.
Zdroj: upravené, Tyler Mullins, Unsplash
Spoločný cieľ
Obe výskumné centrá spoločností IBM aj Google sa rozširujú s rovnakým zámerom. Vykonávať základný a neskreslený výskum, ktorý sa len jemne odlišuje od cieľov materských spoločností. Zamerané sú hlavne na prístupnejšiu zdravotnú starostlivosť, prísun dlhodobejšej výživnejšej stravy, ale aj rozšírenie finančných služieb.
Na kom zakladajú inovačný prístup
Moustapha Cisse, riaditeľ a vyučujúci v Google centre umelej inteligencie v Ghane, hovorí, že behom piatich rokov budú študenti schopní prísť a vymeniť si s ním miesto vyučujúceho. Viac talentovanejších ľudí ako je v Afrike vraj podľa neho nenájdete. Vo všeobecnosti u nich zájem o umelú inteligenciu narastá, čo potvrdzuje aj prítomnosť spomínaných spoločností. Zvyšujúcemu dopytu sa dokonale prispôsobujú. V Afrike sa toho roku chystajú aj viaceré konferencie zamerané na umelú inteligenciu, AI Expo Africa a AI Summit v Juhoafrickej republike, Data science Afrika 2019 v Ghane či Deep learning Indaba v Keni. A to je len začiatok.
Zdroj:
https://medium.com/mit-technology-review/the-future-of-ai-is-in-africa-e3bbb50662c7