Zaujímavosti

AI riešenie využívané počas COVID-19

Úvodný obrázok zdroj: Caption AI Morning Brew, Unsplash

Správna a včasná diagnóza znamená záchranu pacienta a v niektorých prípadoch aj životov personálu. To sa týka aj rozšírenia choroby v zdravotníckom zariadení, s čím sa v poslednom pol roku stretávame v súvislosti s COVID-19. Kalifornská firma, zameriavajúca sa na AI v zdravotníctve, si vyskúšala svoj AI nástroj práve počas tejto pandémie. Priniesla nemocniciam Caption AI. Umelá inteligencia je v tomto prípade zameraná na vyšetrenie srdca.

Pohľad na Caption AI

Riešenie pochádza z dielne spoločnosti Caption Heath, ktorá je súčasťou NVIDIA programu pre AI start-upy. Základ nástroja Caption AI je postavený na hlbokých konvolučných neurónových sieťach a systém sa trénoval na 1 milióne echokardiogramov. Poskytnutím grafických kariet urýchlila NVIDIA vývoj systému. Caption AI sa tak predviedlo v nemocniciach už hneď na začiatku pôsobenia korona vírusu.

Ide o podporný AI nástroj v zdravotníctve, napr. pre lekárov či pracovníkov, ktorí nemajú rozsiahle skúsenosti. V prípade spomínaného ochorenia navyše zabraňuje, aby im počas vyčerpávajúcej služby pri vyšetrovaní pacienta nič neuniklo. Echokardiografia je vykonávaná pomocou sondy ultrazvukom, pri ktorej sa sledujú pohyby srdca v reálnom čase. Zábery z vyšetrenia sa následne analyzujú. Práve vo fáze hodnotenia, ktorý záber je najlepší, nastupuje Caption AI a systém vyberie najpresnejšie zábery pre následnú analýzu a správne stanovenie diagnózy.

AI v zdravotnictve sono srdca

zdroj: Wikimedia Commons, ilustračné

Integrovateľnosť s prenosnými zariadeniami

Caption AI je integrovaný, zatiaľ, v jednom type prenosného ultrazvuku a cieľom je partnerstvo s viacerými výrobcami s odporúčaním, aby do svojich prístrojov zapracovali grafické karty. V prípade vykonania presnej echokardiografie sa napr. zistilo poškodenie srdca v súvislosti s ochorením COVID-19. Pacienti tak nemuseli prechádzať na iné oddelenie, aby im bolo vykonané sono vyšetrenie, ale pomocou prenosného zariadenia s Caption AI boli diagnostikovaní na mieste. V konečnom výsledku sa ušetrili aj ochranné pomôcky, ktoré boli nevyhnutné pri každom kontakte s chorým pacientom, ktorý prichádzal na iné oddelenie. Aj vďaka Caption AI sa tak echokardiografia vykonávaná v nemocnici v Severnej Karolíne každému pacientovi s COVID-19.

Využiteľnosť riešenia v prenosných zariadeniach je podľa nich cesta pre AI v zdravotníctve, ktorou budú zdravotnícke služby efektívnejšie a hlavne dostupnejšie vo viacerých nemocniciach.

 

Zdroj:

https://blogs.nvidia.com/blog/2020/06/30/ai-echocardiogram-covid/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *