Technológia

AutoML – Automated Machine Learning

Zaujíma Vás strojové učenie? Viete aké široké sú možnosti jeho uplatnenia a chceli by ste ho použiť vo svojej aplikácii? Avšak strácate sa v matematike, ktorá za ním je, či nerozumiete zložitým algoritmom, ktoré používa? Alebo si len neviete vybrať vhodný framework? Nevadí, s príchodom AutoML to už viac nie je problém.

AutoML (Automated Machine Learning) už podľa názvu slúži na automatické “programovanie” strojového učenia. Ak napríklad chcete navrhnúť neurónovú sieť na nejaký konkrétny problém, ale neviete ako na to, táto služba je tu práve pre vás. Dokonca je na výber niekoľko alternatív.

Zdroj: Mudassar Iqbal, Pixabay

Cloud AutoML 

Cloud AutoML je platená služba od spoločnosti Google. Ide  zatiaľ o beta verziu, ktorá je založená na Cloude. Funguje jednoducho, len na pár kliknutí. Vyberiete si problém, ktorý chcete riešiť, nahráte trénovacie dáta (napríklad vo formáte csv) a opäť jediným klikom spustíte trénovanie modelu. Po natrénovaní môžete model hneď nasadiť na cloud a používať ho. Okrem iného službu potom viete použiť aj na generovanie nových trénovacích dát. 

Cloud AutoML možno využiť v mnohých oblastiach. Google tu poskytuje nasledovné produkty: AutoML spracovanie prirodzeného jazyka, AutoML spracovanie tabuliek, AutoML spracovanie videa a AutoML počítačové videnie.

Niektoré služby sú však dostupné napríklad iba pre AutoML počítačové videnie. Treba povedať, že Cloud AutoML je plne integrovateľná s ďalšími cloud službami od Google. Nepríjemnosťou pre niekoho však môže byť to, že služba Cloud AutoML je spoplatnená. Záleží však, akú možnosť si pre Cloud AutoML zvolíte. Platíte na základe počtu slov, dĺžky minút videa, či hodinovo. 

Zdroj: Mudassar Iqbal, Pixabay

AutoKeras

Ak sa Vám myšlienka AutoML zapáčila, avšak odradilo Vás to, že by ste za ňu museli platiť, je tu riešenie aj pre Vás. Máte možnosť využiť bezplatnú open source verziu AutoKeras z dielne laboratória Texas A&M Univerzity a jej spolupracovníkov. Využíva jazyk Python, zatiaľ však len vo verzii Python 3.6. Oficiálna verzia ešte čaká na posledné testovanie. Avšak už je dostupný AutoKeras aspoň vo verzii “pre-release”.

Keďže ide o open-source nástroj, výhodou je (okrem toho, že je zadarmo) aj to, že si ho môžete upraviť na mieru a mať tak vlastný custom nástroj pre automatické strojové učenie. 

Existujú však aj ďalšie možnosti, niektoré sú platené so skúšobnou verziou zadarmo, kde patrí napríklad H2O. Iné vyžadujú iba registráciu, ako napríklad MLJAR. 

Myšlienka AutoML môže určite pomôcť k priblíženiu strojového učenia aj vývojárom na vyššej úrovni a možno aj k ďalšiemu rozšíreniu jeho použitia. Avšak výsledky dosiahnuté pomocou AutoML sa zrejme nevyrovnajú vlastnoručne navrhnutej a otestovanej architektúre.

Zdroje: 

https://cloud.google.com/automl/

https://autokeras.com/

 https://towardsdatascience.com/autokeras-the-killer-of-googles-automl-9e84c552a319

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *