Čo má spoločné vesmír a umelá inteligencia?
Úvodný obrázok zdroj: FelixMittermeier, Pixabay
Inšitút MIT sa rozhodol rozšíriť svoje pôsobenie. Vo všetkých svojich oblastiach výskumu má mať umelá inteligencia svoju úlohu. Vrátane vesmíru. Ten je stále jednou veľkou neznámou, plný neprebádaných objektov. Jedným z nich sú aj exoplanéty – planéty mimo Slnečnej sústavy. V Teórii veľkého tresku mali diváci v planetáriu možnosť prejsť hviezdami spolu s Rajom. Hviezdy sú presne to, s čím sa dá nepoznaná planéta na prvý pohľad pomýliť. A to nehovoríme o nás laikoch, koľko by trvalo, kým by sme presne identifikovali objekt ako planétu? Pomôže aj pri čítaní tejto veľkej „otvorenej knihy“ umelá inteligencia?
Už od roku 2013 sa niektorí vedci v MIT zamýšľali, ako by sa dala informatika uplatniť v ďalších projektoch a využiť tak silu, s ktorou dokáže pracovať s dátami. Príležitosť dostal satelit TESS, projekt NASA vedený MIT, ktorý je od roku 2018 na dvojročnej misii. Doteraz našiel viac ako 1000 objektov hodných zaradenia do kategórie planéta.
zdroj: Jonny Lindner, Pixabay
Hviezda či planéta?
Ako MIT zistí, o aký objekt ide? Experti presne vedia rozlíšiť hviezdu od planéty, napríklad pomocou svetelnej krivky. Avšak ako pri väčšine procesov, zaberá aj táto identifikácia enormný čas. TESS robí zábery vybraného objeku každé 2 minúty, rovnako aj záber oblohy po 30 minútach. Tieto sekvenčné zábery dávajú možnosť zistiť, či objekt vykazuje známky poklesu jasu, keď planéta obieha okolo hviezdy. Snímka s nižším jasom však neznamená vždy, že ide o planétu. Niekedy ide o chybu prístroja, inokedy o hviezdu s premenlivým jasom. Spomínané svetelné krivky daných objektov slúžia na trénovanie neurónovej siete. V neporovnateľne kratšom čase dokáže klasifikovať stovky GB dát, ktoré TESS do inštitútu posiela. TESS už 20 exoplanét potvrdila.
zdroj: Gerd Altmann, Pixabay
Objavenie vlastnej planéty
Keďže pôsobenie umelej inteligencie má byť všeobecne prínosom pre ľudstvo, skoro všetci sú rovnakého názoru. A to, aby dáta boli dostupné pre okolie a tvorili tak základňu príležitostí na nové projekty. Rovnako si myslí aj NASA a MIT, a tak mnohé údaje zo satelitu TESS môžete nájsť práve TU. To, že nadšenci sú aj medzi nami a nie len vo vedeckej sfére, dokazuje aj záujem študentov o výnimočný kurz MIT. Začlenenie umelej inteligencie do vedy o planétach spolu s reálnymi dátami od TESS zožalo obrovský úspech.
To, že nemusíte byť vedcom MIT dokazuje aj starší úspech satelitu K2. Na základe jeho údajov dokázali „bežní“ ľudia objaviť nové planéty, ktoré potom boli aj akceptované. A tak, vďaka prístupu na cloud a správnym nástrojom, môžete podľa vyjadrení skúseného vývojára z MIT „objavovať planéty aj pri nudnej ceste domov“.