Technológia

MIT predstavilo nový programovací jazyk

Plánujete si navrhnúť a naprogramovať neurónovú sieť? S vysokoúrovňovým Kerasom zostavíte svoj model jednoducho z ponuky preddefinovaných komponentov. V prípade, že sa chcete s algoritmami viac „pohrať“ a spraviť si veci radšej po svojom, vyberiete si nízkoúrovňový TensorFlow. No čo v prípade, že ste začiatočník a vôbec netušíte, ktorým smerom sa vydať?

zdroj: Gerd Altmann, Pixabay

V jednoduchosti je krása

MIT prišlo s novým systémom Gen, ktorý povedie začiatočníkov pri programovaní umelej inteligencie. Vy šikovnejší nezúfajte! Zároveň ponúka novú možnosť pre vás, zdatnejších, zdokonaliť svoje skúsenosti pri pravdepodobnostom modelovaní. Systém vám zjednoduší prácu novými, ale univerzálnymi modelovacími jazykmi. Touto flexibilitou dáva priestor zapracovať nie len vlastné, ale aj vstavané pár riadkové algoritmy. Pole „pôsobností“ systému Gen je široké. Okrem umelej inteligencie, kde bude Gen pre vás oporou v oblasti počítačového videnia, úlohách s predikciou či robotike, si vyberiete aj z iných techník. Používa napr. sofistikované štatistické modely, ktoré používajú odborníci v štatistike pri analýze dát.

Aké sú výhliadky?

Keď nazrieme „pod pokrievku“, nájdeme komponenty potrebné pre pravdepodobnostné simulácie, hlboké strojové učenie aj grafické renderovanie. Vďaka týmto komponentom dokázali predstaviť detekciu objektu s výstupom 3D modelu tela na základe obrázka, s vyššou presnosťou a rýchlosťou, ako u predchádzajúcich systémov.

zdroj: www_slon_pics, Pixabay

Ako sa členovia štvorčlenného MIT tímu pre tento projekt vyjadrili, „Gen by mohol byť svojím jedinečným spojením rýchlosti, flexibility a v niektorých prípadoch aj automatizácie synonymom toho, čo je TensorFlow pre hlboké strojové učenie“.

Ak by vás zaujímal zdrojový kód, je verejne dostupný na Github. Je to však balíček, ktorý je súčasťou programovacieho jazyka Julia, predstavený v auguste minulého roka. To bol mix najlepšieho z MatLabu, C, R, Ruby, Pythona a iných.

Zdroje:

http://news.mit.edu/2019/ai-programming-gen-0626

http://delivery.acm.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *