Robotika

Robot pomôže hľadať stratenú vec

Úvodný obrázok zdroj: DavidRockDesign, Pixabay, upravené

Stratená vec nemusí mať príčinu len v neporiadku. Stačí obyčajná zábudlivosť spôsobujúca minúty či hodiny hľadania. Pokiaľ nejde o dôležitý kúsok, ako to už býva – nájdete ho neskôr, keď budete hľadať vec inú. Avšak, čo keby ste konečne dostali to, čo hľadáte – hneď? Vedci v MIT zostrojili robota hľadajúceho veci skryté v kope iných, čo predstavuje aj bežné situácie. Robot môže byť nápomocný v domácnosti, no tým jeho budúcnosť nekončí.

RFusion meno moje

Robot pozostáva z ramena s úchopom a je vybavený kamerou a rádiofrekvenčnou (RF) anténou. Spája vstupné údaje z kamery s výstupom z antény, z toho aj názov RFusion. Zatiaľ má trhané pohyby, kým overuje správnu polohu hľadaného objektu. Tím MIT však bude pracovať na tom, aby boli pohyby plynulejšie.

Polohu objektu odhalí robot vďaka RFID tagu (štítku), ktorý má daná vec na sebe. Tú odhalí aj v prípade, keď sa nachádza pod kopou iných a vtedy je ľudskému oku „neviditeľná“.

Tu však nastáva otázka, chceli by ste mať oštítkovanú domácnosť? Kompromisom by bolo umiestniť tag len na najčastejšie strácané veci ako sú kľúče či ovládač. Horšie by to ale bolo v prípade zubnej protézy, s ktorou má problém nejeden senior. Práve tejto skupine by bol RFusion v budúcnosti nápomocný. Oštítkovanie artiklov sa už dnes používa v skladoch, kde sa pomocou čítačky a napríklad čiarového kódu položky vyhľadávajú. Po vylepšení pohybu by si teda robot našiel uplatnenie aj skladových priestoroch.

AI v akcii

Pri svojej práci využil tím MIT AI prístup – učenia odmeňovaním. Spočíval v optimalizovaní počtu pohybov a trasy, ktorú musí prejsť k hľadanému objektu. Na základe RFID tagov, ktoré sa už bežne používajú pri značení tovaru, je ich vyhľadávanie veľmi jednoduché a rýchle. Efektívnejší proces s robotom ako RFusion by mohol vyniknúť aj tam, kde iné systémy zlyhávajú. Napríklad rýchlejšie triedenie pomiešaného sortimentu, kedy by podobné veci mohli zmiasť systém založený na počítačovom videní.

Úspešnosť robota bola pri výskume 96 %. Jeho výnimočnosť spočíva práve v spojení vizuálneho vstupu a informácií z RF antény, ktoré by pri samostatnom použití nedokázali poskytnúť spoľahlivý výsledok.

Kto vie, možno tak odzvonilo časom, kedy sa škrabete po čele a hľadáte okuliare nasadené na hlave. A možno robot zapadne prachom, že jeho služby nebude ľudstvo potrebovať. To však zistíme až časom.

 

Zdroj: MIT news

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *