Rozpoznávanie tváre vs. politická orientácia človeka
Úvodný obrázok zdroj: Unsplash, upravené
Politika je pre mnohých citlivá téma a treba si dávať pozor na jazyk. O to viac, ak žijete v svete liberálov a konzervatívcov. Priepasť medzi týmito dvomi skupinami sa radikálne zväčšuje. Čo tak vedieť podľa výzoru tváre, s kým sa bavíte alebo kto vám čo sľubuje na televíznej obrazovke? Výskum doktoranda psychológie Michala Kosinského sa zameral práve na určenie politickej orientácie. Cieľom však nebolo dokázať, že je to možné, ale poukázať na hrozby, ktoré so sebou AI a rozpoznávanie tvárí prináša.
Z čŕt tváre je možné vyčítať rôzne informácie. Spomeňte si na pokus o určenie sexuálnej orientácie či výšky IQ, ktoré sme zmienili v našom článku o prešľapoch umelej inteligencie. Prečo tak neskúsiť určovať politickú orientáciu?
Dostupný dataset
Zverejňujete radi fotografie na sociálnych sieťach? Od okamihu nahratia sú verejne prístupné a vhodné na vytvorenie datasetu so státisícmi fotografií.Spomeňte si na aplikáciu Clearview, o ktorej sme písali. Pre potreby čo najpresnejších výsledkov by bolo nutné pracovať s rôznymi polohami tej istej tváre. No aj aktuálna databáza, v ktorej boli aj fotografie zo zoznamovacích portálov USA, Kanady a Spojeného Kráľovstva, stačila na výsledok s presnosťou určenia 72 %. Pri náhodnom určovaní máte šancu uhádnuť 50 %, výsledok 72 % teda môže viacerých potešiť.
zdroj: Mass Designs, Pixabay
Charakteristické črty
Úsmev, veľká brada či hrubý rám okuliarov – prezradia niečo o politickej orientácii? Kosinského výskum ukázal, že zameraním sa iba na črty tváre, dosiahol najvyššiu prediktívnu schopnosť s polohou hlavy. Záklon či úklon je teda ukazovateľom. Nečakajte však žiadnu závratnú hodnotu, išlo o 58 %. Druhým faktorom bol výraz v tvári, opäť s podobným výsledkom, a to 57 %. Liberáli čelili kamere priamejšie, s menšou pravdepodobnosťou ukázať znechutenie.
Prítomnosť fúzov a okuliarov dosiahla výsledok cez 51 %, kedy už môžeme hovoriť viac menej o náhode. Skúmaním osobnostných vlastností dosahoval výsledky 51-65 %. No s použitím rozpoznávania tvárí sa percento úspešnosti zvýši až na spomínaných 72 %. Algoritmy berú do úvahy viacero znakov, ktoré sú významnejšie než napr. fúzy.
Pri skúmaní ľudskej tváre dostanete zaujímavé výsledky. Môžete sa pokúsiť určiť nie len vek, ale so správnym algoritmom odhaliť aj jeho politickú príslušnosť. Experimenty, čo všetko je možné zistiť o človeku rozpoznávaním tváre, sa však v spojení s ostatnými začnú pohybovať na hranici únosnosti. Jedna fotografia o vás prezradí s použitím AI možno viac, ako by ste chceli prezradiť. A sila sociálnych sietí? Skúste vysloviť len domnienku, dajte ľuďom „chrobáka do hlavy“, že daný politik je pravdepodobne liberál/konzervatívec. Rozpoznávanie tvárí nie je samo o sebe negatívom, záleží hlavne na človeku, ako ich použije.
Zdroj: Researchgate