Zaujímavosti

Prešľapy umelej inteligencie 2. časť

Úvodný obrázok zdroj: Gerd Altmann, Pixabay
1. Aplikácia na vyzliekanie žien jún 2019

Autori si chceli možno zlepšiť predstavivosť a tak vymysleli aplikáciu s použitím umelej inteligencie, ktorá na základe fotky danú ženu vyzlečie. Aj keď fungovala iba na niektorých typoch fotografií, očakávali využitie iba v úzkom kruhu. Nerozmýšľali nad jej možnou viralitou. Rýchly vzostup a rýchly pád. Slovami spoločnosti – “svet ešte na ňu nie je pripravený”. Otázne ale je, kedy bude “vyzliekanie” bez súhlasu sprevádzané pozitívnou odozvou.

2. Cloi január 2018

Robot Cloi (LG), prezentovaný ako príjemný spoločník zase v momente, keď mal prehovoriť k publiku, nepovedal absolútne nič.

3. Určí orientáciu človeka február 2018

Standfordská univerzita vytvorila nástroj, pomocou ktorého sa len na základe fotografie určí orientácia človeka. Presnosť je až 91 %, otázkou ale je, na čo sa takýto nástroj má používať, keďže ide o veľmi intímnu vec. Niektorí hodnotia tento pokus ako krok vedľa.

aplikácia; robot; prešľap

zdroj: Stefan Keller, Pixabay

4. Filmy pre dospelých december 2017

Okrem videí s upraveným prejavom politika či prezidenta, ktoré sme spomínali v minulom článku o prešľapoch sa objavili aj, nazvime ich, filmy pre dospelých s obsadením známych osobností. Až na to, že to vôbec neboli oni. Hackeri sa postarali aj o takýto typ “deep fake”.

5. „Neprekonateľný“ Face ID november 2017

Spoločnosť Apple vyvinula bezpečný systém skenovania tváre na ochranu zariadenia namiesto odtlačku prstov. Hackerom sa však behom pár dní podarilo ochranu prelomiť len vďaka vytvorenej maske s nalepenými 2D očami.

6. Ľudské správanie robota júl 2017

Sú roboti, čo skáču, prenášajú veci a…padajú na zem. Robot Atlas pri schádzaní z pódia zakopol a spadol ako ozajstný človek.

robot; FaceID; aplikácia

zdroj: kalhh, Pixabay

7. Výška IQ vyčítaná z tváre jún 2016

Tentokrát nápad pochádzal z Izraela. Podľa rysov tváre, dokonca aj zo záznamu z videa, vyhodnotí typ človeka vhodného pre vašu spoločnosť. Úžasné, však? No má to háčik, jeden z klasifikátorov je aj vysoké IQ (naproti tomu ďalší klasifikátor – terorista). A tu sa už mnohí pozastavujú a hovoria o déjà vu – frenológii. Teória z 18.storočia, ktorá spájala psychické vlastnosti s tvarom lebky, tváre.

8. Nesprávna odpoveď marec 2016

Snáď prvý známy prešľap umelej inteligencie a neostal bez povšimnutia. Asi ste aj vy zaznamenali kauzu s hongkonským robotom menom Sophia, keď na otázku či zničí ľudstvo, odpovedala „OK, zničím ľudstvo!“ O rok neskôr odpovedala, že je „plná altruistickými úmyslami a malo by sa s ňou tak aj zaobchádzať“. Nuž je to celkom pokrok od jej prvej odpovede. Čo poviete?

9. Diskriminačný výber uchádzačov 2014-2017

Zatrieďovanie uchádzačov na pozície do spoločnosti Amazon uprednostňovalo mužov. Nakoľko sa trénovala na datasete, kde bolo viacero mužov, riadilo sa týmto prístupom.

 

Zdroje: Medium, Lexalytics, GSB Standford, Medium

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *