Robotika

Tunabot ako budúcnosť robotiky v podmorskom svete?

Úvodný obrázok zdroj: PublicDomainPictures, Pixabay

Plynulý pohyb a rýchle uhýbanie rýb v oceáne fascinuje vedcov už dlhé roky. Skúmajú príčiny tejto ladnosti, experimentujú, aby čo najvernejšie napodobnili morských živočíchov. Tomuto sa venoval aj tím strojných inžinierov a biológov z Virginskej univerzity inžinierstva a Univerzity v Harvarde. Podarilo sa im vytvoriť robota, ktorého správanie potešilo hlavne námorníctvo.

Tunabot

Robotov, ktorí plávajú ako ryby a majú aj náležitý tvar, existuje už viacero. Avšak tento robot je výnimočný vďaka svojim dátam získaným zo študovania živých tuniakov a makrel. Zamerali sa na dynamiku plávania, aby získali čo najlepšiu predstavu o pohybe. Výsledkom je robot menom Tunabot, ktorý sa pohybuje ako jeho živý druh a práve vďaka biologickému výskumu sa aj jeho rýchlosť približuje k skutočnej rýchlosti tuniaka.

tuniak robot tunabot robotika

Zdroj: kate, Unsplash

Čo viedlo k spolupráci strojných inžinierov a biológov? Tím pod taktovkou Hilary Bart-Smithovej pracoval pre potreby Amerického úradu pre námorný výskum. Počas päťročného výskumu kooperovali a po každom posune sa okamžite informovali, čo podľa slov Georga V. Laudera, profesora z Harvardu, bolo jedným z faktorov k úspechu. Špecifickosť Tunabota sú práve biologické dáta, ktoré zaručili konzistenciu dát.

Model mal v porovnaní so živým tuniakom, ktorého dĺžka vie presiahnuť aj 2 metre, niečo cez 25 centimetrov. Nemal plutvy, za to však dokázal pri zrýchlení prúdu v nádrži, kde bol trénovaný, prispôsobovať rýchlosť tela a chvosta tak, ako živý jedinec.

Perspektíva robotov pod hladinou

Šikovnosť profesorky Bart-Smithovej a jej tímu sa dokázala už v minulosti, keď vyhrala pred rokmi vo výskumnej súťaži rovnakého námorného úradu. Vtedy získala pre svoj výskum vyše 5,8 mil. Eur ($6,5 mil.). Ten sa mal venovať vývoju robota pohybujúceho sa pod vodou ako raja. Tunabot je teda jej druhý projekt, ktorý podporili sumou vyše 6,5 mil. Eur ($7,2 mil.).

Vďaka tímu profesorky Bart-Smithovej sa budú môcť využívať roboty tohto typu nie len pri námornej obrane, ale aj skúmaní oceánu. Otvára sa nová cesta vozidlám pohybujúcich sa pod vodnou hladinou, ktoré v budúcnosti už nemusí poháňať iba vrtuľa.

 

Zdroj: University of Virginia

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *