Robotika

Štvornohý robot sa učí novým trikom

Úvodný obrázok zdroj: Youtube, upravené

Aby majitelia domácich miláčikov neboli o nič ukrátení, okrem klasických asistentov či priemyselných robotov, sa svetu predstavil už aj robotický pes. Dosiahnuť všestranné pohybové schopnosti robota však vyžaduje motorické schopnosti, ktorými sa dokáže adaptovať na neznáme situácie. Na tento problém sa zamerali vedci z Univerzity v Edinburgu a koncom minulého roka prišli s inováciou, ktorá takéto správanie umožňuje. Nazvali ju MELA (Multi-Expert Learning Architecture) a jej úspech bez pochýb udáva fakt, že jej chrbát drží umelá inteligencia.

Ako to funguje?

MELA sa učí generovať adaptívne schopnosti zo skupinky elementárnych schopností, dopredu implementovaných v systéme robota. Proces učenia zahajuje inicializáciou týchto základných schopností, pre ktoré je vyhradená separátna hlboká neurónová sieť. Ako náhle má toto zmáknuté, využije bránové neurónové siete (GNN) na dosiahnutie viac špecializovaných schopností a prechodov naprieč množstvom variácií a módov rôznych pohybov. MELA dokonca za pochodu neustále prekrýva rôzne hlboké neurónové siete a dynamicky vytvára ich syntézu pre zlepšenie a adaptáciu správania na okolité prostredie.

Výsledky

Tento prístup umožnil vedcom z Edinburgu vyžmýkať zo základných predpripravených pohybov maximum a v spolupráci so syntézou neurónových sietí, aby generovali responzívne schopnosti robota priamo v akcii. Vedci demonštrovali, čo MELA dokáže na skutočnom štvornohom robotovi, ktorý s ľahkosťou zvládol klus cez prekážky, balansovanie a rovnako skvele sa zvládol reagovať spadnutie po útoku – zotavil sa z pádu čisto autonómne. Tým dokázal silu a schopnosti MELA adaptovať sa na doterajšie nevidené situácie a neznáme prostredie.

Ak sa pýtate, kde si nájdu štvornohé roboty svoje využitie, Singapur spravil z takýchto pomocníkov od Boston Dynamics hliadkujúcich spolupracovníkov. V parku dbá na dodržiavanie vzdialenosti medzi ľuďmi a pravidelne ich prosí, aby  odporúčanú vzdialenosť medzi sebou aj dodržovali. Výborné riešenie, aby sa v tejto náročnej dobe zabránilo zvýšenému riziku ohrozenia ľudského pracovníka.

Zdroje:

https://www.ed.ac.uk/informatics/news-events/stories/2020/teaching-a-robot-dog-new-tricks-with-dr-alex-li

https://robotics.sciencemag.org/content/5/49/eabb2174

https://www.bbc.com/news/av/technology-52619568

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *