Umelá inteligencia v pracovnom procese BMW
Úvodný obrázok zdroj: ramazan balayev, Pixabay – upravené
Kontinuálny pohyb, užitočný a rýchly asistent, ktorému sa vždy všetko podarí. Predstavujete si tak robota, s ktorým by ste mali spolupracovať? Áno aj, ale treba ešte prepracovať niekoľko algoritmov. MIT v spolupráci s automobilovou spoločnosťou BMW zakomponovalo do svojho pracovného kolektívu umelú inteligenciu, testovacieho robota, ktorý sa pohybuje medzi ľuďmi. Na prvý pohľad možno nič zložité, ale…
Ako to funguje?
Robot pracuje na základe algoritmov strojového učenia, v rámci ktorých prispôsobuje trajektórie pohybu ľudských pracovníkov voči vlastnej. Bayesov model bol založený na sledovaní označenia bodu, ktorý človeku priradil a predikoval tak jeho možnú trajektóriu medzi stanovišťami. Po spustení robota do testovacej prevádzky ale zistili, že robot sa akoby zasekol, kým čakal na človeka, ktorý sa po svojej trajektórii mal každú chvíľu vrátiť. Ak by bol robot v rámci tejto chyby vypustený do prevádzky, nazbieraný čas by dosiahol zbytočné prestoje. Jeho cieľom je zrýchlenie a zautomatizovanie procesu a spomínanou „nerozhodnosťou“ by nebol dosiahnutý.
zdroj: Ramazan Balayev, Pixabay
Zameraním sa na správne načasovanie model zefektívnili. Sústredili sa na porovnávanie aktuálnej a východiskovej pozície daného pracovníka. Robot si mapu dát aktualizuje a porovnáva so základným scenárom nahratých trajektórií. Zladením času dosiahli jeho plynulý pohyb potom, ako sa človek zastavil na danej pozícii, hoci mal za krátky okamih opätovne prekrížiť dráhu robotovi.
Najprv ale skúmali algoritmy používajúce sa aj pri algoritmoch v spracovaní hudby a videa, kde sa paralelne sleduje zvuková a vizuálna stopa. Ale pohyb toho istého človeka nie je vždy rovnaký, dokonca môže byť niekedy až chaotický. Využitie algoritmov na streamovanie údajov o pohybe nedopadlo podľa očakávaní.
zdroj: Cicero7, Pixabay
Nový kolega či člen domácnosti?
Uplatnenie tohto nástroja umožní zefektívnenie procesov v podobne fungujúcich kolektívoch. Továrne, v ktorých je nutné dodržiavanie postupov podľa jednotlivých stanovísk, môžu svoj tím obohatiť práve o takého pracovníka. Keďže tím MIT dosiahol posun v oblasti monitorovania pohybu, je to pre nich len začiatok pre ďalšie projekty, využívajúc pohyb a gestá človeka. Okrem pohybu medzi zamestnancami na pracovisku by tak nemusel nájsť uplatnenie iba v zamestnaní, ale aj v domácom prostredí v určitých prípadoch „stereotypných“ pohybov. Úspešné prepojenie umelej inteligencie a detekcie gest s následným zobrazením trajektórie pohybu sme už spomínali v článku TU.