Magazín

Umelá inteligencia vytvorí animáciu podľa scenáru

Úvodný obrázok zdroj: mohamed hassan, Pixabay

Predstavte si scenár, ktorého príprava môže trvať aj niekoľko mesiacov. Následne zladenie štábu a práca s počítačom, po ktorej vznikne animovaný film či krátky spot. Dokopy strávený čas predstavuje často aj rok práce. V prípade vydarených kúskov by možno diváci ocenili častejšie novinky od daného režiséra, scenáristu. Deň však má iba 24 hodín, tak čo s tým? Môže byť do toho opäť zapojená umelá inteligencia?

V hlavnej úlohe umelá inteligencia

Odborníci opäť našli riešenie s využitím umelej inteligencie. Tím Ústavu jazykových technológií z Carnegie Mellonovej univerzity (Pittsburgh) navrhol program JL2P, ktorý na základe scenára dokáže prostredníctvom animácie zahrať opísanú scénu. Najprv išlo o jednoduché scénky (obsahovo aj výrazovo) ako „Osoba sa otočila.“ Postupne skúšali aj niečo dlhšie, napr. „Osoba kráča vpred, potom zastaví.“ Ide o jedinečný posun v oblasti kinematografie v prepojení slova a gesta.

zdroj: Peggy und Marco Lachmann-Anke, Pixabay

JL2P dokáže zatiaľ identifikovať iba základný pohyb, s použitím podstatného a prídavného mena, slovesa a príslovky, ktoré určujú smer, zrýchlenie a pozíciu postavy. Časom chcú zachytiť pohyb všeobecne. Nemusí ísť vždy o scenár, umelá inteligencia by vo vylepšenej verzii mohla toto modelovanie na základe textu otočiť. A teda vytvoriť opis aktuálne odohranej situácie zo záznamu.

Angažmá

Autori však mieria ešte vyššie a nevidia dôvod, prečo by takýto systém nemohol byť v budúcnosti implementovaný do asistujúcich robotov, kde by sa práve týmto prepojením slov a giest povedalo robotovi, čo má vykonať. Nateraz dokáže program vykresliť iba jednoduchú animáciu, no dôležité je, že tento prvý krok vôbec nastal. Dané riešenie je dôkazom, že umelá inteligencia má širokospektrálne pôsobenie, veď komu by napadlo využiť scenár a zapojiť ju do hlavnej úlohy? Nemusí ísť vždy o vážne témy ako napr. v oblasti medicíny o čom sa dočítate TU.

zdroj: CMU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *