Magazín

Umelá inteligencia ako dizajnérsky nástroj

Ak sa zaujímate o dizajn, umelá inteligencia použila generatívne konfrontačné siete a opäť potvrdila svoju výnimočnosť!

Využívali ste radi programy, v ktorých ste si mohli napr. nadizajnovať kuchyňu či prestavať obývačku podľa vašich predstáv? Teraz nemyslíme na The Sims, ale na relevantný dizajnérsky nástroj.Ak si povzdychnete, že takýto softvér je už “na každom rohu”, vedci z IBM a MIT predstavili nedávno jeden, v ktorom použili aj umelú inteligenciu. Ako správne uvažujete, práca s objektami či obrázkami a neurónová sieť sú správnou kombináciou, no tentokrát stavili na tzv. generatívne konfrontačné siete (GAN). A keďže tieto siete tím dokázali aj prekvapiť, a to svojou funkcionalitou, nový systém dostal meno práve po nich – GANpaint Studio.

Zdroj: PIRO4D, Pixabay

O čo ide?

Čaro spočíva napr. v doplnení objektov do obrázka, ako v bežnom programe, avšak vedci zistili, že GAN nedovolí umiestniť objekty úplne nezmyselne. Konkrétne, nedovolí vám umiestniť dvere na oblohu. Rovnako ako nepriradí napr. rovnaké brány pre dve rôzne budovy, čím zabezpečí ich jednoduchšie rozlíšenie. Tí, čo sa projektu nezúčastnili a videli len výsledný produkt poznamenali, akoby systém vykazoval známky nášho bežného „sedliackeho“ rozumu.

Na začiatku boli samozrejme výsledky nejasné, obrázky až odstrašujúce. GAN nebola schopná dokonale vykresliť požadovaný objekt, no tím IBM / MIT zistil, že vinníkom sú určité neuróny. Tie však stačilo utlmiť a dostali kvalitnejší, jasnejší obraz.

Zdroj: Akshay Ranganath, Pixabay

Čo je však obdivuhodnejšie, cieľom projektu bolo na začiatku len porozumieť bližšie GAN sieťam. No keď na základe neurónových sietí dokázali vykresliť „alternatívnu“ realitu, s jej pomocou by možno dokázali lepšie identifikovať tú skreslenú, v podobe „fake“ obrázkov, fotografií. A tomu sa žiadne vizuálne štúdio nevyrovná.

Na boj s nepriateľom, ako sa vyjadril spoluautor projektu Jun-Yan Zhu, ho treba najprv spoznať. Keď hovoríme o „fake“ grafike, vyzerá, že laboratóriu MIT a IBM sa to práve podarilo. Umelá inteligencia a konkrétne generatívne konfrontačné siete potvrdili svoju výnimočnosť,no a kto by povedal, že pôjde o dizajn?

Zdroj:

http://news.mit.edu/2019/teaching-artificial-intelligence-to-create-more-common-sense-visuals-0701

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *