Magazín

Kam smeruje systém s rozpoznávaním tváre?

Úvodný obrázok zdroj: Brida staright, Pixabay

Cítili by ste sa bezpečnejšie, keby bol na uliciach systém s rozpoznávaním tváre? Dobrý zámer sa nemusí vždy stretnúť s pozitívnym výsledkom. Tak tomu bolo aj v Číne pri chybnom priradení tváre chodca nesprávne idúceho cez prechod. Viac v článku Prešľapy umelej inteligencie. A čo skutočnosť, že kamera môže porovnať vašu tvár s hľadanou osobou prehliadajúc údaje z databáz? Mali by ste pocit slobodnej bytosti s možnosťou voľby? Ak so skenom súhlasíte, potom vás nadchnú možnosti, opäť, v Číne, kde je možné v určitých reťazcoch bez platenia nakúpiť, keďže vás identifikujú vďaka spomínanému nasnímaniu tváre. Ale čo v prípade, že v databáze nie ste a násilím by vás tam priradili?

sken; overenie; databáza

Zdroj: Thomas Breher, Pixabay

Ochrana či alibizmus

Prípad násilného nasnímania tváre sa stal v Londýne pri testovaní kamerového systému popri troch prípadoch s úspešným dolapením páchateľa. Dotyčný obdržal dokonca aj pokutu, keďže s odfotením nesúhlasil. Bolo to ojedinelé alebo by sa mali občania obávať, že každá tvár, v prípade, že nie je v databáze, sa do nej násilím dostane? Presvedčí ľudí množstvo úspešných akcií, kde vďaka kamerovému systému s rozpoznaním tváre chytila páchateľa alebo sa zamerajú na tieto negatívne skúsenosti a budú umelú inteligenciu bojkotovať? V tomto sa Čína ukázala opäť ako progresívna krajina. Kamerový systém s rozpoznávaním tváre používa aj v školách. To je však už balansovanie na tenkom ľade. Stáli by informácie o záškoláctve či pozornosti študenta na hodine za dôveru, ktorú môžete u dieťaťa stratiť? Neustály dohľad na ulici, v škole a prípadné zdieľanie informácie s rodičmi je obrovský nátlak na každého, nie len na dieťa.

kamera; kamerový systém; kontrola

Zdroj: Markus Spiske, Pixabay

A čo na to opačný kraj sveta?

Naproti tomu sa San Francisco začiatkom roku stalo prvým mestom v USA, ktoré oficiálne udelilo zákaz na používanie systému s rozpoznávaním tváre.  Niektorí to zobrali ako krok k ochrane súkromia, ale našli sa aj takí, ktorí to prisúdili alibizmu. San Francisco totižto taký systém doteraz ani nepoužívalo a už ho rovno aj zakázalo. Všeobecné využívanie umelej inteligencie je teda stále sprevádzané veľkým otáznikom. Dopyt však je a bude aj ponuka. Firmy systémy s rozpoznávaním tváre stále vyrábajú a implementujú do svojich produktov.  Aj toto zahŕňa naše experimentovanie s umelou inteligenciou, avšak v konečnom dôsledku je to len naše rozhodnutie – rozhodnutie ľudí.

 

Zdroje: Medium, BBC

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *