Zaujímavosti

Achillova päta umelej inteligencie

Úvodný obrázok zdroj: Carlos Ribeiro, Pixabay

Poznáte to, pozriete na obrázok a ste na sto percent presvedčení, že zahnutá úsečka vľavo je určite dlhšia ako tá vpravo. Alebo, že sa ten farebný trojuholník nespája v žiadnom rohu. Je vám to povedomé? Áno, hovoríme o optických ilúziách a odpoveď na druhú otázku, čo s tým má umelá inteligencia spoločné, je nasledovná.

Pokus – omyl

Niektorí vedci rozširujú uplatnenie umelej inteligencie v zdravotníctve, tím z Univerzity v Louisville (USA) vyskúšal jej hranice práve s optickými ilúziami. Zaujímalo ich, či dokážu neurónové siete vytvoriť nové zaujímavé kúsky, nad ktorými sa potrápi nejeden z nás. Možno si poviete, že to mala neurónová sieť zvládnuté za niekoľko sekúnd, opak je však pravdou.

Prvá komplikácia nastala už pri hľadaní datasetu na trénovanie. Vytvorených optických ilúzií nie je až tak veľa, ako by  sa možno na prvý pohľad zdalo. Podľa slov autorov išlo v niektorých unikátnych prípadoch doslova len o desiatku vzorov.

zdroj: ptra, Pixabay

Ľudské vs. počítačové vnímanie 

Točil sa vám kruh na obrázku doľava a vášmu kolegovi doprava? Záleží od vnímania a videnia každého jedinca. A to je práve ono – my dokážeme vidieť, program sa jednotlivé úlohy rozpoznávať naučí. Natrénovaním získa informácie, ktoré z príznakov sú pre daný objekt charakteristické. Na základe spoločných charakteristík potom klasifikuje nový neznámy objekt. Ak je kruh množina bodov, ktoré sú rovnako vzdialené od stredu, počítač klasifikuje objekt ako kruh za každej situácie, nezávisle napr. od farby. V tom je jedinečný náš ľudský mozog. Stačí malá zmena a môže nastať celková zmena vnímania. Ale ako je to možné?

Napriek datasetu, ktorý sami vytvorili a trénovali program na 6000 optických ilúzií, ani jeden z vygenerovaných výstupov nebol uspokojivý. Nezvládla to ani generatívna konfrontačná sieť, ktorú sme spomínali v článku TU. Až kým nenaučíme umelú inteligenciu „vidieť“ ilúzie, nebude schopná ich ani vytvoriť.

 Zdá sa, že umelá inteligencia našla svoje hranice, kedy ich prekoná?

 

Zdroj: MIT Technology Review

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *