Umelá inteligencia klasifikuje galaxie
Úvodný obrázok zdroj: Gerhard G., Pixabay
Keď sa neurónové siete začali používať na klasifikáciu a detekciu objektov, postupne sa preorientovalo na zvládnutie náročnejších úloh. Ak je možné detegovať rôzne druhy zvierat alebo prítomnosť zbraní, prečo neposúvať hranice, napríklad až ku hviezdam? Predstavujeme ďalší príklad, ako sa umelá inteligencia využila na riešenie problematických úloh vo vesmíre.
Ľudské oko je pozorné, ale mylné a naše schopnosti obmedzené. Rozpoznať a identifikovať vesmírne telesá s pomocou umelej inteligencie sme spomínali už v článku. Tentokrát sa vedci zamerali na štúdium galaxií.
Špirálový vzor – áno či nie
Väčšina ľudí pojem galaxia pozná, ale širšie znalosti o nej už nemajú. Okrem identifikácie galaxie je však potrebné aj jej správne zatriedenie podľa typu. A tu prichádza na rad nové AI riešenie od výskumného tímu tvoreného astronómmi, väčšinou z Národného astronomického observatória Japonska (NAOJ). Umelú inteligenciu, konkrétne neurónové siete, použili na klasifikáciu galaxií. Podľa tvaru ich existuje viacero typov, viď obrázok nižšie.
zdroj: Wikimedia Commons, upravené
Model od NAOJ bol natrénovaný na snímkach s extrémne širokým záberom, získaných z teleskopu Subaru. Vykazoval úspešnosť 97,5 % a nasadené riešenie dosiahlo v praxi výsledok idetifikácie 560 000 galaxií. Manuálne vyhodnocovanie ľudským pracovníkom by bolo extrémne náročné. Rýchlosť bola opäť jedným z hlavných atribútov, prečo bolo nasadené AI riešenie.
Quo vadis?
Pozorovanie a skúmanie galaxií slúži k poznaniu ich histórie. Astronómov zaujíma nie len ako a kedy vznikli, ale aj kam ich vývoj smeruje. Výsledkom stretnutia dvoch galaxií môže byť zrážka alebo ich spojenie. Pri zrážke, jednoducho povedané, väčšia galaxia pohltí tú menšiu. Pri ich spojení vznikajú rôzne zaujímavé obrazce, čo môžete vidieť na videu nižšie.
Prediktívne AI schopnosti sa postupne ukazujú v meteorológii či finančnom sektore. Ale vyskytla sa už aj vo vesmíre. Umelá inteligencia sa pokúša upozorniť na stret dvoch galaxií, čo je pre astronómov, vzhľadom na dôsledok, cenná informácia.
Vďaka novým AI postupom tak astronómovia môžu posúvať svoje znalosti o stupienok vyššie.
Zdroj:
https://www.exeter.ac.uk/news/research/title_809024_en.html